Rudd április végén mondott le a belügyi tárca éléről, miután kiderült, hogy az egykori brit gyarmatokról az elmúlt évtizedekben Nagy-Britanniába teljesen törvényesen áttelepült, de később illegálisnak minősített és brit állampolgárságuk ellenére sok esetben kitoloncolt bevándorlók ügyében - nem szándékosan ugyan, de - félrevezető tájékoztatást adott a londoni alsóháznak. Személyében a kormányzó Konzervatív Párt egyik legelkötelezettebb EU-párti politikusa került vissza a kormányba.
A brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott - a kilépést pártolók által szűk, 51,89 százalékos többséggel megnyert - népszavazás kampányában Rudd a bennmaradás mellett érvelő tábor prominens politikai személyisége volt, és többször is nyilvánosan összecsapott Boris Johnsonnal, a kilépésért kampányoló keményvonalas brexit-párti tory tábor frontemberével, későbbi külügyminiszterrel, aki a kormány Brexit-stratégiája iránti ellenérzései miatt a nyáron távozott a külügyi tárca éléről.
Stephen Barclay személyében viszont elkötelezett Brexit-párti, ugyanakkor Theresa May iránti feltétlen politikai lojalitásáról ismert politikus került a brexit-ügyi tárca élére. Barclay nem egészen fél éven belül a harmadik brexit-ügyi miniszter.
Az első - a csütörtökön lemondott Raab elődje - David Davis volt. Davis július 9-én távozott, azzal az indokkal, hogy véleménye szerint a kormány brexit-politikájának iránya és taktikája miatt mind kevésbé valószínű az EU-népszavazás döntésének maradéktalan végrehajtása.
A DExEU-tárcát a referendum után hozták létre. Új, valamint két előző vezetője egyaránt a Konzervatív Párt Brexit-párti táborának tagja, jóllehet egyikük sem ugyanabba a rendkívül keményvonalas brexit-frakciócsoportba tartozik, mint Boris Johnson.