A hét végi parlamenti választásokon azok a politikai erők kerültek többségbe Moldovában, amelyek középtávon be akarják léptetni az országot az Európai Unióba, ám fölényük nem meggyőző - derül ki a BBC tudósításából. A szavazatok 80 százalékának összeszámlálása után az Európa-pártiak 44 százalékon, ellenfeleik 40 százalékon állnak. A részvételi arány 56 százalék volt.

A szavazást megelőzően kizárták a politikai versenyből az oroszbarát radikális Haza Pártot, amelyet azzal vádolnak, hogy illegális külföldi pénzügyi támogatást fogadott el. A párt tagadja a vádakat, vezetője Moszkvába utazott. Az orosz kormány elítélte a Haza Párt kizárását. A két ország viszonya feszült azóta, hogy Moldova aláírta a társulási megállapodást az EU-val. A Kreml erős nyomást gyakorol annak érdekében, hogy ezen változtassanak.

A legtöbb szavazatot, az összes leadott voks 22 százalékát az oroszbarát Szocialista Párt kapta. Ez a politikai erő 180 fokos fordulattal feladná a közeledést Európa felé, és bevezetné Moldovát az oroszok vezetése alatt álló gazdasági blokkba. A választások előtt nem riadtak vissza a populista ígéretektől, kampányrendezvényeinek orosz popsztárok léptek fel.

A helyzet nehéz

Az EU-párti Liberális Demokraták értek be a második helyre 19 százalékos szavazati aránnyal. Ez a párt azt szeretné, ha Moldova 2017-ben megkapná az uniós tagjelölti státust, és 2020-ban belépne az EU-ba. A harmadik helyet a szintén Oroszország felé orientálódó a kommunista párt szerezte meg 18 százalékkal, amelyről mindent elmond, hogy még mindig használja a sarló-kalapácsos munkásmozgalmi szimpóbulmot. A negyedik és a ötödik helyen két további Európa-barát párt végzett 16, illetve 9 százalékkal.

A 2,7 millió szavazásra jogosult moldovai állampolgár 101 képviselőt küld az egykamarás parlamentbe tisztán listás választással. A bejutási küszöb 6 százalék. Politikai elemzők szerint a patthelyzetnek megfelelő választási eredmény nyomán az EU-párti politikai erők kapnak kormányalakítási megbízást. A parlamenti többség eléréséhez a kommunistákkal kezdhetnek tárgyalásokat.

Az ellenzék a gazdasági helyzet romlására alapíthatja politikáját, amihez a moszkvai kormány is hozzájárul. Nemrégiben ugyanis megtiltották a moldovai mezőgazdasági termékek - köztük a bor, a hús, a gyümölcsök és a zöldségek - oroszországi importját. Moldova Európai egyik legszegényebb országa.