Michael Flynnt hétfőn kérte fel lemondásra az elnök, mert nem tájékoztatta Mike Pence alelnököt a Washingtonban akkreditált orosz nagykövettel folytatott megbeszéléseiről. Még hétfőn este felmerült a lehetséges utód neve: Robert Harwardé, aki az Egyesült Államok Középső Parancsnokságának volt a főparancsnok-helyettese, amikor a főparancsnokságot James Mattis, a jelenlegi védelmi miniszter irányította - írja az MTI.
Elemzők szerint politikai felfogása is Mattiséhoz áll közel: például szintén Iránt tartja a legnagyobb fenyegetésnek az Egyesült Államokkal szemben. Iránt jól ismeri, mert - mivel édesapja haditengerészeti tisztként ott teljesített szolgálatot - még a sah 1979-es bukása előtt Teheránban tanult. Harward Afganisztánban és a Közel-Keleten széleskörű tapasztalatokat szerzett, és dolgozott már a nemzetbiztonsági tanácsban is: George W. Bush kormányzatában a terrorelhárítással foglalkozott.
Kapcsolódó
Trump elnök hétfőn éjjel kérte fel őt a posztra, s az altengernagy pár nap gondolkodási időt kért.
A 60 éves Harward családi és pénzügyi okokkal indokolta, hogy miért nem vállalja a felkérést. "Kizárólag személyes okok játszanak közre. Egyedülálló helyzetben vagyok, a hadseregben eltöltött negyven esztendő után végre van magánéletem is" - mondta az AP hírügynökség tudósítójának Dubajban, ahol a Lockheed Martin repülőgépgyártó cég igazgatójaként dolgozik.
Amerikai sajtóorgánumokban azonban - meg nem nevezett informátorokra hivatkozva - megjelent az az információ, miszerint Harwardnak nem sikerült elfogadtatnia Trump elnökkel, hogy a saját csapatát vihesse a nemzetbiztonsági tanácsba, s hogy biztonságpolitikai kérdésekkel csakis e testület foglalkozzék, Donald Trump tanácsadói ne.
Jelenleg - átmenetileg - Keith Kellogg, a lemondott Flynn kabinetfőnöke irányítja a nemzetbiztonsági tanácsot. A 72 éves Kellogg szintén katona: háromcsillagos tábornok, aki szolgált Vietnamban és Irakban, mielőtt 2003-ban visszavonult.
Felmerült David Petraeus tábornok neve is, mint leendő nemzetbiztonsági főtanácsadóé. A négycsillagos tábornok Petraeus 2012-ben a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójaként vonult vissza: lemondásra készült - s még mindig próbaidőn van -, miután kiderült, hogy szupertitkos dokumentumokat adott át a róla életrajzi könyvet író írónőnek, akivel viszonya is volt.