A Világbank 200 millió dollár támogatást nyújt annak a három nyugat-afrikai országnak, amelyekben az eddigi legsúlyosabb Ebola-járvány pusztít - jelentette a BBC. A segélyre még rá kell bólintania a szervezet igazgatóságának, ám az ügyhöz közel álló források szerint nem kétséges, hogy a testület megadja a hozzájárulását. A pénzt elosztják Guinea, Libéria és Sierra Leone kormányai között.

A Világbank elnöke, Jim Yong Kim (képünkön) "civilben" a fertőző betegségek szakértője, így az átlagosnál jobban át tudja érezni a probléma súlyosságát. A BBC-nek nyilatkozva arról beszélt, hogy szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy a szakemberek áttörést érhessenek el a három érintett ország rendkívül gyenge egészségügyi rendszerének javításában.

Mínusz egy százalékpont

A friss forrást rövid távon az egészségügyi személyzet bérének kifizetésére fordítják, továbbá arra, hogy indirekt módon, pletykák terjesztésével tudassák a falvak népével, hogy a környékükön halálos járvány terjed. (A vidéki lakosság nem bízik a külföldiekben és az egészségügyi dolgozókban, vannak helyek, ahol azt hiszik, hogy ők terjesztik a vírust.) A pénzből emellett jut arra is, hogy a megbetegedő embereket minél gyorsabban kórházba szállítsák.

Hosszabb távon az Ebola-járvány káros gazdasági hatásainak ellensúlyozására használható fel a Világbank támogatása, továbbá javíthatják a hasonló katasztrófák megelőzését szolgáló ellenőrző rendszert. A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap becslése szerint Guinea idei GDP-jéből egy százalékpontot farag le a járvány.

Meghalt a segítő

További fejlemény az Ebolával kapcsolatban, hogy Nigériában feljegyezték a második megbetegedést. A vírus egy egészségügyi dolgozót fertőzött meg, aki kapcsolatba került az ország első Ebolában meghalt betegével. Libériában elrendelték a járvány áldozatainak elhamvasztását - ezt megelőzően egyes helyi közösségek megtagadták a halottak eltemetését.

Margaret Chan, a WHO elnöke pénteken találkozik a három nyugat-afrikai "frontország" vezetőivel, hogy döntsenek a világszervezet 100 millió dolláros Ebola-ellenes forrásának felhasználásáról. A WHO becslése szerint eddig 887-en haltak meg a járvány miatt, közülük az ENSZ adatai szerint 60-an az egészségügyi személyzethez tartoztak. A halálozási arány 50-60 százalék között van.