A szén ára emelkedő pályára állt az elmúlt hónapokban annak köszönhetően, hogy kezdi éreztetni hatását a kínai szénbányászati reform - írja a CNBC. Az energiatermelésre használt (hőerőművekben elégetett) szén ára az ausztráliai Newcastle kikötőjében 30 százalékkal, tonnánként 67 dollárra ugrott.

A magyarázat a kínai kitermelés visszafogásában keresendő. A pekingi kormány tervei szerint a következő három-öt évben 500 millió tonnával kell visszafogni a szénbányászatot, amelyet részben teljesítettek.

Nagyjából 95 millió tonnával vágták vissza a kitermelést július végéig, ami a 2016-ra tervezett 250 milliós csökkentés 38 százaléka - derült ki a hivatalos adatokból.

Újabb furcsa időjárás

Az áremelkedést segítheti a La Nina időjárási anomália, amely a Csendes-óceán környezetének időjárását befolyásolja. A La Nina az El Nino "ellentéte": míg az utóbbi az óceán átlagosnál nagyobb, az előbbi az átlagosnál kisebb felmelegedésével magyarázható.

A La Nina a negyedik negyedévben és 2017 első három hónapjában nagy esőket hozhat Ausztráliába és Indonéziába (mindkettő jelentős szénexportőr), ami a bányák ideiglenes bezárására késztetheti a bányatársaságokat - figyelmeztetnek a Fitchhez tatozó BMI Research kutatóintézet szakértői.

Nagy, de nem akkora

A legutóbbi La Nina jelenség idején 2010-2011-ben a kokszolható szén ára az egekbe szökött, mivel a kínálatot csökkentő esemény egybe esett a kereslet felfutásával. Ekkora lökésre most nem számítanak a BMI elemzői, de úgy vélik, hogy még a telített piacra is hatással lehet a "megbolondult" időjárás.

A kutatóintézet idei előrejelzését tonnánként 51 dollárról 53 dollárra, a jövő évit 52 dollárról 57 dollárra emelte. A szakértők megjegyzik, hogy az év utolsó hónapjában a tőzsdei befektetők pánikvásárlásai és spekulációja, illetve a készletfelhalmozás is hatással lesz az árra.

A drágulásnak nem sok hasznát látják majd a bányacégek, sőt az áradások okozta károk még veszteséget is okozhatnak nekik.