A napelemes rendszerek globális térhódításával párhuzamosan megjelentek azok a hangok is, melyek aggódtak a cellákhoz felhasznált anyagok és a rendszerek újrahasznosíthatóságával kapcsolatban. A legnagyobb problémát az amúgy sérülékeny áramtermelő réteg "fölé és alá" kerülő tartós szigetelő anyagok elválasztása jelentette. Eddig.
A hagyományos napelemtábla meglehetősen összetett módok készül, és az a szempont - legalább is eddig - nem volt még fontos, hogy az egymásra kerülő anyagok bontható kötésben kerüljenek a "szendvicsbe". A panelek legfontosabb és legértékesebb része - teljesítménytől függetlenül - a rendszerint szilícium alapú napelemcella. Ezeket sorba rendezve, vékony rézszállal forrasztják össze, majd az így készült összefüggő anyagot alulról és felülről is vékony fényáteresztő ragasztórétegbe ágyazzák be, hogy a sérülékenységük minimálisra csökkenthető legyen. E cellák fölé kerül egy strapabíró, ütés és kopásálló, átlátszó biztonsági üveglap (üveg-manyag keverék); alá pedig egy fényvisszaverő réteg.
A "szendvicset" legalább a szélein, rendszerint valamilyen szigetelő-ragasztórétegbe is bemártják, hogy a konstrukció ne ázhasson be (illetve hogy a csatlakozási pontok is vízhatlanok maradjanak), s ezt keretezi az az alumínium sín, amivel a telepítéskor a napelemtáblát a konzolokra rögzítik.
Mikorra lesz belőlük szemét?
Ebben a gyártási sémában több ponton is előfordulhat, hogy termelésre felhasználhatatlan selejt keletkezik, de a legnagyobb mennyiségben hulladék akkor "termelődik", amikor a modulok áramtermelési életciklusa lejár, és az adott a napelemes rendszereket újabbra cserélik. Ám ez utóbbi probléma valójában még csak távlati, mivel a gyártáshibás mennyiségeken túl alig van feldlgozásra váró napelemes panelmennyiség. Ennek oka egyszerű: ezek a rendszerek 25-30 évig is jó hatékonysággal eldolgoznak, és még nincs elég kiöregedett panel.
A gyártók többsége ma már garantálja, hogy a telepítéstől számított első 10 évben a termelési hatékonyság csökkenése 10 százalék alatti szinten marad, és ez majd a 25. évre sem haladja meg a 20 százalékot. Mivel a legtöbb fotovoltaikus rendszert 2010 után telepítették a világban, az újrahasznosítás kérdése a 2030-as évekre fog megérni.
Az alábbi interaktív térképen az látható, hogy a világ mely országaiban termelik a legtöbb napelemes hulladékot:
Forrás: GreenMatch
EU: irányelv és hulladékszabályozás
A panelek hulladékként való feldolgozása manapság rendszerint úgy zajlik, hogy az általános hulladékfeldolgozók közt is van, aki a kábelezést és/vagy az alumínium keretek lebontását elvégzi. Az igazi értéket jelentő "szendvics" azonban csak tárolódik, mivel az elemekre bonthatóságára, a szilícum újraönthető tisztaságú visszanyerése nincs elterjedt megoldás.
A polimerek feldolgozása még csak-csak megy, de a ritka fémek (mint a szilícium, az ezüst, de a réz is), illetve a veszélyes, ugyanakkor meglehetősen értékes anyagok (mint a szelén, az ólom, a gallium vagy a kadmium) visszanyerése már komoly fejlesztést, kutatásokat igénylő feladat. Ez utóbbira fókuszáló, speciális pv-bontók és újrahasznosító üzemek gondolata egyelőre inkább a tudósokat foglalkoztatja, de abból kiindulva, hogy a különböző szakipari becslések 2050-re 60-78 millió tonna ilyen hulladékot prognosztizálnak, a megfelelő módszer alkalmazása a kezelésben rejlő üzleti potenciált is megcsillantja.
Mindehhez a legjobb út az egységes szabályozáson át vezet. Szerencsére az Európai Unióban ezen már túl vagyunk, mivel a napelemek ártalmatlanítására vonatkozóan létezik uniós irányelv (WEEE), ráadásul már több mint egy évtizede működik a PvCycle is. A non-profit szervezet kollektív megoldásokat kínál világszerte a jogszabályi keretek kidolgozásától a megfelelési protokollok testre szabásán át a módszertan és a költségek meghatározásáig.
Már évekkel ezelőtt sikerült egy olyan, főként pirózisra épített módszert kidolgozniuk, amivel az újrahasznosítási hatékonyság ígéretét 90 százalék felett tudnák tartani. De a világban vannak már gyakorlati kezdeményezések is a napelemes újrahasznosítási piac fejlesztésére; ilyen például a Veoliájé vagy a Recycle PV-jé is.
Kína: empírikus kutatások
Ebben a körbe léptek be kínai kutatók a napokban bejelentett úttörő megoldásukkal - írta meg a PV Magazine. A felfedezés lényege, hogy sikerrel használtak ultrahangos besugárzást a szendvicsrétegek vegyszeres szétválasztásának fokozásához. A Kelet-Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem tudósainak új eljárása során olyan új eljárást fejlesztettek ki, amely alapjaiban képes lehet az egész napelemes újrahasznosítási kérdéskör átértékelésére.
A kutatók fogták a hagyományos kínai napelempanelt - jelesül a 2002 óta paneleket gyártó Shenzhen Hong Liang Optoelectronics egyik tábláját -, és a modulról vegyes oldószeres eljárás mellé ultrahangos sugárzás "bevetésével" próbálkoztak. A megoldást leegyszerűsítve úgy lehetne talán a leginkább érthetően elmagyarázni, hogy a kínaiak egy rezgő dobos mosógépben mosták át a napelempanelt, amiben azt figyelték, hogy egy-egy adott hőmérsékleten, mosószerkoncentrációval és rezgetési frekvenciával javul vagy nem javul a rétegek szétválási hajlandósága.
Arról az eredeti, már publikált kutatási anyag sem szól, hogy a kísérletezés mennyi ideje zajlott, de végül azt az eredményt hozta, hogy a 720 W ultrahangos teljesítményen, 28 KHz-es frekvencián működő tisztító 50 Celsius-fokon és 50 százalékos oldószer koncentráció mellett, 4 óra alatt sikeresen elvégezte a feladatot. Ami az oldószert illeti: a legegyszerűbb aromás alkoholt, a benzil-alkoholt és metil-etil-ketont (vagyis: butanont) kombinálták.
Nem lesz turbinatemető
A megújuló energiatermelők másik nagy csoportja, a szélerőműveké is hasonló problémákkal szembesült. Mint azt azonban a Napi.hu februárban megjelent cikkében tisztázta: a hiedelmekkel ellentétben van már működőkész megoldás arra, hogy ha öt év múlva az európai szélerőművek első nagy generációját leszerelik, a több mint 14 ezer öreg turbinalapát se a szeméttelepre vagy a földbe ásott gödörbe kerüljön. Miközben az oldószeres "szétválogatás" (szolvolízis), és a hőbontásos technológiák (pirolízis) alkalmazási lehetőségeit is kutatják, jeleleg az tűnik a szélturbina lapátok legjobb reciklálási megoldásának, ha a cementipar használja fel a meglehetősen bonyolult anyagot. Kiderült ugyanis, hogy a cement alkotóelemeinek zömét érdemes lenne erre cserélni (vagy ezekkel az anyagokkal kiegészíteni) mert az így készült cement jobb tulajdonságú és kevesebb károsanyag kibocsátással készülhet.Legolvasottabb
Lebuktak: manipulálták a lottót, kőkeményen lecsapott a hatóság
Hatalmas a készültség! Csecsemőrablás miatt riasztották a rendőröket
Addig szorongatta az utasokat a Ryanair, amíg irtózatosan ráfázott
Hatalmas adóemelés érkezik jövőre, ez lehet az utolsó csepp a pohárban
Mi történt? Összeomlás szélére került a jó kapcsolat az egyik legfontosabb partnerünkkel
Riadót fújtak Európában, nyakunkon az újabb válság
Milliókat érintő változás jön az egészségügyben
Mintha újra kitört volna a háború, földbe döngölték az eurót
Brutális KRESZ-szigorítás a magyarok kedvenc országában, 6000 eurós bírságot is kaphat, ha ezt teszi
Drasztikus leépítést jelentett be a Bosch, utcára vonulhatnak a németek
Az autóipar válsága miatt 5550 munkahely megszüntetését tervezi az alkatrész-beszállító, a megszűntetett állások kétharmada Németországban található
Putyin bejelentette, amitől mindenki félt: sorozatgyártásba megy a pusztító Oresnyik
Elképesztő, mi jöhet a kriptopiacon, jobb lesz figyelni
Pár száz dollárnyira volt a kriptovaluta a lélektani 100 ezres árfolyamtól.
Dupla díj jönne a SUV-osoknak, annyi lehet a zöld rendszámos szent teheneknek
Vége lehet az zöld rendszámos kiváltságoknak és búcsúznának a parkolóautomatáktól is - van, amiben Vitézy Dáviddal is láthatólag nagy az összhang.
Robban az OTC-piac - bolondul a lakosság az automatákért
Brutális KRESZ-szigorítás a magyarok kedvenc országában, 6000 eurós bírságot is kaphat, ha ezt teszi
Kőkeményen lesújtanak a szabályokat áthágó járművezetőkre.
Tovább robog a magyar sztárrészvény, egy év alatt dupláztak a befektetők
Hatalmas árfolyamemelkedésen vannak túl a Magyar Telekom részvények, de az MBH Befektetési Bank elemzői szerint van még tér fölfelé.
Jövőre robbanhat a kereskedelmiingatlan-piac?
Hatalmas adóemelés érkezik jövőre, ez lehet az utolsó csepp a pohárban
Befellegzett a céges autóknak?
FRISS HÍREK
-
21:47
Vörös vonalon táncol a kormányfő, keményen megbüntethetik érte
-
21:20
Putyin bejelentette, amitől mindenki félt: sorozatgyártásba megy a pusztító Oresnyik
-
20:56
Lemondott a miniszter, jobb és baloldal együtt kormányozhat
-
20:33
Megkönnyíti a felhasználói életét a Google, mostantól így is fizethet
-
20:15
Bedobta a törölközőt a MÁV, éjfélig is eltarhat a helyreállítás
-
19:57
Durvul a balhé a Volkswagen háza táján, bedobták a dolgozók a sztrájkkártyát
-
19:34
Hivatalos: tőzsdére viszik a Gránit Bankot
-
19:15
Mozgolódik a forint a dollárral szemben
-
19:13
Nincs megállás, megint nőtt az arany ára
-
19:01
Robban az OTC-piac - bolondul a lakosság a gyógyszerautomatákért