Ukrajna 2015-ben felhagyott az orosz földgázimporttal, és most Európa többi részéből szerzi be a földgázt, de a szárnyaló árak és az orosz február 24-i invázió hatalmas költségei megkérdőjelezték az ilyen nagy mennyiségű üzemanyag felhalmozásának megvalósíthatóságát. Ezzel együtt az ukrán miniszterelnök, Denisz Anatolijovics Smihal 19 milliárd köbméteres tartalékcéljának elérése megnyugtathatná az ukránokat, akik a súlyos energiahiányos háborús télre készülnek, mivel a földgázt nagyrészt az otthonok fűtésére használják – írja a Reuters.

„Úgy gondolom, hogy ebben a szezonban többé-kevésbé elérjük a 19 milliárdot” – mondta German Galuscsenko energiaügyi miniszter a Reutersnek, megjegyezve, hogy az országnak kritikus helyzetekben biztosításként szüksége van e gázmennyiség egy részére. A kormány nem hozza nyilvánosságra a hazai gázfogyasztásra vonatkozó becsléseit, de Galuscsenko elmondta, hogy szerinte elegendő üzemanyag áll rendelkezésre a tél átvészelésére.

De azt jósolta, hogy a közelgő tél lesz Ukrajna legrosszabbja azóta, hogy 1991-ben függetlenné vált az Oroszország által uralt Szovjetuniótól.

"Ehhez kétség sem férhet - és nemcsak Ukrajna, hanem Európa számára is. Olyan kihívások lesznek, amilyeneket Európa még soha nem látott" - mondta a miniszter, aki nem volt hajlandó megmondani, hogy mennyi gázt szivattyúztak már a tárolókba.

Már 70 százalék felett lehetnek az ukrán gáztárolók

Jurij Vitrenko, a Naftogaz nemzeti energetikai vállalat vezetője a hónap elején újságíróknak azt mondta, hogy már több mint 12 milliárd köbméter gáz van a tárolókban.

Nem világos, hogy Ukrajna honnan fogja beszerezni a fennmaradó 7 milliárd köbmétert. Az országban a fűtési szezon jellemzően október közepén kezdődik, vagyis már csak másfél-két hónapjuk maradt. Ukrajna a 2021/20-as télre mintegy 19 milliárd köbméter gázt tárolt.

A gázfogyasztás 40 százalékkal csökkent a békeidőhöz képest, míg a belföldi gázkitermelés csak 5 százalékkal csökkent - mondta Vitrenko.

Elemzők szerint a gáztranzit leállítása esetén az ukrán gázrendszer stabilitásával is gondok lehetnek. Nehéz lehet a nyomás folyamatos fenntartása. A nyugat-ukrajnai tárolókban tartott gáztartalékok nem lennének elegendők ehhez, így Ukrajna keleti és középső részébe irányuló üzemanyag-ellátással gondok lehetnek.

Galuscsenko szerint azonban Kijev készen áll arra is, hogy a Gazprom leállítsa az Ukrajnán keresztül történő gáztranzitot.