Annak ellenére, hogy Oroszország további területeket tudott elfoglalni, az ukrán ellenállás minden tengelyen erős volt, és jelentős veszteséget okozott az orosz erőknek. Ukrajna a héten számos orosz támadást vert vissza a donbászi frontvonalon - közölte vasárnap a brit hírszerzés a Twitteren a Reuters szerint.
„A gyenge orosz morál és a korábbi offenzívákból származó erők újjászervezésére és újrafelszerelésére rendelkezésre álló korlátozott idő valószínűleg hátráltatja az orosz hadsereg hatékonyságát” – tette hozzá a brit katonai beszámoló.
Egy orosz tábornok pénteki beszámolója szerint Moszkva célja, hogy a Donbász térségét elfoglalja, valamint a Fekete-tengeren korridort hozzon létre a Krímig. Továbbá a Moldovához tartozó oroszbarát szeparatista területeket is elfoglalnák.
Az Ukrinform beszámolója szerint az orosz hadsereg súlyos veszteségeket szenvedett el. Az ukrán védelmi erők vezetésére hivatkozva arról írnak, hogy mintegy 21 800 orosz katona esett el, megsemmisült 873 orosz harckocsi, 2238 páncélozott harcjármű, 408 tüzérségi fegyver, 147 távolsági szárazföldi önjáró rakétakilövő eszköz, 69 légvédelmi berendezés, 179 repülőgép, 154 helikopter, 1557 darab egyéb szárazföldi jármű, valamint 8 darab orosz hajó és további 191 ember nélküli operatív és taktikai szintű légi drón is a harcokban. Az ukrán jelentéseket érdemes kellő fenntartással kezelni, de a nyugati hírszerzők szerint is súlyos veszteségeket szenvedett el az orosz hadsereg. Moszkva nem közöl veszteséglistát.
Korlátozott előretörés, nehezebb fegyverek
Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin védelmi miniszter vasárnap Kijevbe látogat, hogy megvitassák Ukrajna kérését, hogy nehéztüzérségi és páncélos fegyvereket szállítsanak az országba.
A látogatás, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton jelentett be, az amerikai tisztségviselők legmagasabb szintű látogatása lenne azóta, hogy február 24-én orosz tankok gördültek be Ukrajnába, kettő hónappal ezelőtt.
Zelenszkij szombaton egy metróállomáson tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy az amerikai látogatókkal folytatott tárgyalások a szükséges fegyverek tételes listájáról és az utánpótlás üteméről fognak szólni. Bár ezt a Fehér ház és az ausztrál külügy nem erősítette meg – közölte egy másik beszámolóban a Reuters.
„Szeretnénk ... erős nehézfegyvereket” – mondta az ukrán elnök. „Amint lesz belőlük elég, higgyék el, azonnal visszafoglaljuk ezt vagy azt az ideiglenesen megszállt területet” – jelentette ki Zelenszkij.
Véres harcok dúlnak Mariupolban
Ukrajna szombaton közölte, hogy Oroszország újrakezdte támadását az ukrán védők ellen, akik Mariupolban egy óriási acélgyárban, az Azovsztalban az utolsó ellenállók a városban. A harcok alig néhány nappal azután újultak ki, hogy Moszkva győzelmet hirdetett a kulcsfontosságú déli kikötővárosban, és azt mondta, hogy erőinek nem kell elfoglalniuk az üzemet.
Mariupolban hetek óta dúlnak a harcok, a konfliktus eddigi legnagyobb csatája. A város elfoglalása segítené Oroszországot abban, hogy szárazföldi összeköttetést hozzon létre a Donbászt alkotó keleti Donyeck és Luhanszk régiók egy részét ellenőrző oroszbarát szakadárok és a Krím félsziget déli, fekete-tengeri része között, amelyet Moszkva 2014-ben foglalt el.
Ukrajna becslései szerint több tízezer civil vesztette életét Mariupolban, és azt állítja, hogy 100 ezer civil még mindig a városban van. Az ENSZ és a Vöröskereszt szerint a civil áldozatok száma legalább ezerre tehető.
Olekszij Arestovics, Zelenszkij politikai tanácsadója szerint a Mariupol acélkomplexumában lévő csapatok kitartanak és ellentámadásokat kísérelnek meg. Az ukrán hatóságok szerint több mint ezer civil is tartózkodik az üzemben. A civilek evakuálására tett újabb kísérlet szombaton kudarcba fulladt - mondta Mariupol polgármesterének egyik segítője.