Az utóbbi egy évben Ukrajna háborús költségei az egekbe szöktek. Az orosz invázió óta az ukrán gazdaság 30 százalékos visszaesést szenvedett el – számolt be a CNN.
Az ukrajnai infláció a tavalyi évben 28 százalék körül alakult, a munkanélküliségi ráta pedig többször is elérte a 30 százalékot.
Mindezek ellenére Ukrajna gazdasági ellenállóképességéről tanúbizonyságot tesz, hogy az ukrán pénzügyminisztérium adatai szerint:
- számos vállalkozás még mindig üzemel;
- a pénzügyi rendszer működőképes;
- az állami kötelezettségeket – így a béreket és nyugdíjakat is – teljes mértékben teljesíteni tudják.
Ukrajna azonban továbbra is külső segítségre szorul, még az Európai Unió és az USA jelentős támogatásai ellenére is.
Jelentős finanszírozási forma még a hadikölcsön-kötvény, amelyet magánszemélyek és cégek is megvásárolhatnak: ez fedezi a hadiköltségek 18 százalékát.
Az ukrán államnak még körülbelül további 10 milliárd dollárra van szüksége ahhoz, hogy ne alakuljon ki költségvetési hiány – mondta Szerhij Marcsenko, ukrán pénzügyminiszter.
„A gazdaság újjáépítését is el kell kezdeni”
A tárcavezető szerint Ukrajna kész minden szükséges követelményt és feltételt teljesíteni azért, hogy megkapják a segélyt.
Szerhij Marcsenko a feltételek közé sorolta többek között:
- a makrogazdasági helyzet stabilizálását;
- a korrupció felszámolását;
- valamint az ukrán kormány végrehajtási képességének javítását.
Az ukránok a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mielőbbi támogatására is számítanak. Szerdán az ukrán pénzügyminiszter és Volodimir Zelenszkij elnök már találkozott is a szervezet vezetőjével.
Nagyon eredményes megbeszéléseket folytattunk vele és csapatával
– nyilatkozta az ukrán pénzügyminiszter.
Mindent megtesznek, hogy vége legyen a háborúnak
„Minél jobb és gyorsabb megállapodást akarunk, mert ez a pénz segíthet gyermekeinknek, hogy egy békés országban élhessenek”
– emelte ki Szerhij Marcsenko, aki szerint a legtöbben nem is értik, hogy ez a háború mennyire káros az egész emberiség számára.
Közben Vlagyimir Putyin bejelentette nukleáris fejlesztését
Oroszország a valós harci tapasztalatokból kiindulva fejleszti fegyveres erőinek valamennyi összetevőjét:
- egyrészt javítani fogja a kiképzési rendszert;
- illetve folytatja a csapatok új fegyverekkel való felszerelését: új csapásmérő rendszerekkel; felderítő és kommunikációs eszközökkel, drónokkal és tüzérségi rendszerekkel.
Vlagyimir Putyin elnök szerint az orosz ipar gyorsan növeli a hagyományos fegyverek teljes körének gyártását, és elsajátítja a haderőnemek számára ígéretes modellek sorozatgyártását.
Oroszország győzelmének kulcsa a nép elpusztíthatatlan egységében rejlik
– hangoztatta Vlagyimir Putyin, hozzátéve, hogy az emberek bíznak a fegyveres erőkben, és milliók segítik a fronton harcolókat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!