Ukrajna kérésére magyar idő szerint kedden hajnali három órakor összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Az ukránok azután kezdeményezték a testület összehívását, hogy hétfőn este Vlagyimir Putyin orosz elnök egy rendelettel elismerte a kelet-ukrajnai szakadár területek függetlenségét, illetve elrendelte, hogy békefenntartóként orosz katonák menjenek az újonnan elismert szakadár területekre. Ironikus módon az ENSZ BT elnöki pozíciója éppen Oroszországnál van ebben a hónapban, így az ülést Vaszilij Nebenzija orosz ENSZ-nagykövet vezette le - írja a Telex.
Az ülésen többek között az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, India, Írország, az Egyesült Arab Emírségek, Kenya és Ghána képviselői is nyomatékosan szorgalmazták a békét és a diplomáciát az ukrajnai háború elkerülése érdekében.
Az ülésen mindenki felolvasta a saját, előre megírt mondanivalóját, de semmivel sem sikerült előrébb jutni, a másfél órás tanácskozás érdemi párbeszéd nélkül ért véget. Linda Thomas-Greenfield amerikai nagykövet az ülésen felszólalva kétségbe vonta Putyin azon állítását, hogy az orosz csapatok „békefenntartó” szerepet vállalnának a donyecki és luhanszki területeken. „Ő békefenntartóknak nevezi őket. Ez badarság. Tudjuk, hogy valójában mik azok” – jelentette ki Thomas-Greenfield. Az orosz nagykövet Ukrajnát vádolta agresszióval, az Oroszországot ért „verbális támadásokat” megválaszolatlanul hagyja, ugyanis jelenleg azt lenne a legfontosabb kitalálni, hogy hogyan lehetne elkerülni a háborút, és „hogyan lehetne rábírni Ukrajnát, hogy hagyjon fel a Donyeck és Luhanszk elleni ágyútámadásokkal és provokációkkal.” Nebenzija kijelentette, hogy Oroszország továbbra is nyitott a konfliktus diplomáciai úton történő rendezésére.
Az ukrán válságról Tálas Péter, A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) működő Stratégiai Védelmi Kutatóintézet vezetője beszélt a Napi.hu-nak. Az interjút itt lehet elolvasni.