A brüsszeli testület a fenntarthatóságot helyezi új kereskedelmi stratégiájának középpontjába, a kiemelt intézkedések erőteljesebb globális kereskedelmi szabályok kialakítására és az EU gazdasági helyreállításának elősegítésére összpontosítanak.
A globális kihívások új uniós kereskedelempolitikai stratégiát igényelnek. Nyitott, szabályokon alapuló kereskedelemre van szükség a koronavírus-járványt követő növekedés és a munkahelyteremtés helyreállításához - mondta az MTI szerint a bizottság ügyvezető alelnöke.
A bemutatott stratégia prioritásként kezeli a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformját, ideértve a kereskedelemmel és az éghajlattal kapcsolatos globális kötelezettségvállalásokat, a digitális kereskedelemre vonatkozó új szabályokat, a versenytorzulások kezelését célzó szabályok megerősítését, valamint a kötelező érvényű vitarendezésre vonatkozó WTO-rendszer helyreállítását. Meg kívánja erősíteni a kereskedelemnek a digitális átállás támogatásában és az éghajlatvédelmi átállásban betöltött szerepét. Hozzá kíván járulni az európai zöld megállapodás céljainak megvalósításához, illetve fel kívánja számolni a digitális gazdaságot korlátozó indokolatlan kereskedelmi akadályokat annak érdekében, hogy kiaknázhassa a digitális technológiák nyújtotta előnyöket a kereskedelemben.
Valdis Dombrovskis hangsúlyozta, az EU szigorúbb és határozottabb fellépést fog tanúsítani kereskedelmi megállapodásainak végrehajtása és érvényesítése terén. Fel fog lépni a tisztességtelen kereskedelemmel szemben és kezelni kívánja a fenntarthatósággal kapcsolatos aggályokat. Az EU a tervek szerint fokozza arra irányuló erőfeszítéseit, hogy az általa kötött megállapodásokban kialkudott előnyök ténylegesen elérjék az uniós munkavállalókat, mezőgazdasági termelőket és polgárokat - ígérte a bizottság ügyvezető alelnöke.