Az uniós biztos Andrzej Duda lengyel elnök egyik újraválasztási kampánybeszédében elhangzott szavaira reagált, miszerint az LMBT (leszbikus, homo- és biszexuális, transznemű) szexuális kisebbséghez tartozó csoportok törekvései a letűnt kommunizmuséihoz hasonlatosak.
"A kommunizmus idején a gyermekekre rákényszerítették az iskolákban a kommunista ideológiát. Ez bolsevizmus volt. Ma is (...) egy új ideológiát próbálnak gyermekeinkre rákényszeríteni, ez amolyan neobolsevizmus" - jelentette ki.
A június 28-i választáson újrainduló lengyel elnök programjának fontos része a hagyományos család védelme, ennek érdekében múlt szerdán egy úgynevezett Családvédelmi Chartát is aláírt, melyben többek között az eddigi családtámogatások megőrzését, valamint a gyermekek LMBT-ideológiával szembeni védelmét ígérte.
Jourova elmondta, hogy a lengyel elnök szavai "zavarba hozták", mivel a kommunista Csehszlovákiában nőtt fel, és emlékei szerint a kommunista ideológia üldözött és elnyomott mindenkit, aki különbözött tőle. A mai politikusoknak felelősséget kell vállalniuk kijelentéseikért, mivel azoknak valós következményeik lehetnek - hangsúlyozta.
A lengyel emberi jogi szóvivőnek sem tetszett
Óva intett a homofób retorika kampánycélra való használatától Adam Bodnar lengyel emberi jogi szóvivő is hétfőn, arra a vitára reagálva, amely az elnökválasztási kampányban a hagyományos családfelfogás, illetve a melegjogi mozgalom (LMBT) és annak eszmei háttere körül alakult ki, miután Andrzej Duda államfő aláírta az úgynevezett Családvédelmi Chartát.
A dokumentum, amelyet múlt szerdán látott el kézjegyével a június 28-i választáson újrainduló Duda, többek között az eddigi családtámogatások megőrzését, valamint a gyermekek LMBT-ideológiával szembeni védelmét ígéri - emlékeztet az MTI.
"Semmilyen körülmény, így egy választási kampány sem igazolhatja egy társadalmi csoport dehumanizálását vagy a homofób retorikát" - írta Adam Bodnar az interneten közzétett nyilatkozatában. Úgy látta: az LMBT-rövidítés nem ideológiát jelent, hanem "meghatározott nemi identitású embereket".
A családvédelem természetesnek tűnik
"A családvédelem (...) teljesen természetes dolognak tűnik" - jelentette ki ezzel szemben hétfőn Radoslaw Fogiel, a Duda jelöltségét támogató kormánypárt, a PiS szóvivője. Arra reagált, hogy az elnököt az ellenzéki jelöltek, valamint a külföldi sajtó egy része az LMBT-ről szóló kijelentése kapcsán a társadalmi konfliktusok szításával, a homoszexuális személyek hátrányos megkülönböztetésével vádolták meg.
Fogiel szerint a Családvédő Charta "nem sérthetett meg senkit", az erre hivatkozó negatív reakciók pedig manipuláción alapulnak, és "lénygében kihasználják a bizonyos nemi identitású személyeket a politikai harcban". Az emberi személyiség korlátozása "kizárólag a szexualitás témájára, bántó" - tette hozzá a szóvivő.
Mit mondott Duda?
Duda szerdán, utalva a lengyel alkotmányban foglalt felfogásra, amely egy nő és egy férfi kapcsolataként határozza meg a házasságot, megengedhetetlennek nevezte, hogy azonos nemű párok gyermeket fogadhassanak örökbe. "Ilyen megoldást nem lehet bevezetni, ez idegen ideológia" - jelentette ki.
Hangsúlyozta, hogy a gyermekeket védeni kell az LMBT-ideológiával szemben, a szülők joga pedig az, hogy maguk döntsék el, milyen szellemben nevelik őket. Ezzel arra utalt, hogy fő elnökválasztási riválisa, az ellenzéki Polgári Platform (PO) jelöltje, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester tavaly meghirdetett egy LMBT-charta nevű programot, amelynek oktatásügyre vonatkozó része a fővárosi iskolákban a szexuális nevelés olyan formáit vezette volna be, amelyek a bírálók szerint idő előtt felébresztenék a nemi ösztönt a gyermekeknél.
A beszédét követő bírálatokra reagálva, Duda egy szombati kampánygyűlésén aláhúzta: az LMBT-mozgalomnak és ideológiájának alakulása nyomon követhető a történelemben, ezt a tényt tagadva most egyesek "arról próbálnak meggyőzni minket, hogy nem ideológiájáról, hanem (konkrét) emberekről van szó".
Vasárnapi Twitter-bejegyzésében pedig Duda a kampánybeszédeiben elhangzott, vitatott kijelentéseiről beszámoló külföldi sajtóhoz, egyebek között a Reuters és az AP hírügynökséghez fordulva azt írta, hogy szavait összefüggésükből kiragadva idézték. Aláhúzta: ő is a sokszínűség és az egyenlőség híve, ugyanakkor "a tolerancia ürügyén nem szabad semmilyen kisebbség meggyőződését a többségre rákényszeríteni". Rámutatott: az LMBT-mozgalommal és annak ideológiájával a homoszexuálisok egy része sem azonosul.