A világjárvány idején a tizenévesek mentális állapota sokat romlott az otthoni stresszes légkör, a bizonytalanná váló munkahelyek és a lelki-, fizikai bántalmazások miatt - derül ki a Centers for Disease Control and Prevention kutatásából, amelyről a New York Times számolt be.
Sok tinédzser számolt be ugyanis a szülők negatív, sokszor toxikus hozzáállásáról, amelyben a gyerekeket eltiltották az otthon elhagyására és más emberekkel való érintkezéstől is.
A középiskolás diákok körében végzett felmérés szerint a válaszadók több mint 44 százaléka érez tartós szomorúságot vagy reménytelenségérzést, amely megakadályozza őket abban, hogy részt vegyenek a megszokott tevékenységükben, de 9 százalékuk öngyilkossági kísérletről is beszámolt.
Sok volt a bántalmazás: a megkérdezett tizenévesek valamivel több mint 55 százaléka azt mondta, hogy az előző évben érzelmi bántalmazást szenvedett el valamelyik szülőjétől vagy más felnőttől, és 11,3 százalékuk mondta, hogy fizikai bántalmazást szenvedett el.
Az érzelmi bántalmazás során káromkodást, sértegetést, lekicsinylést, a fizikai agressziót ütésként, verésként, rugdosásként definiálták - írja a portál.
A legutóbbi, 2013-ban végzett kutatás egy lényegesen alacsonyabb arányról számolt be: a 14-17 éves válaszadók 13,9 százaléka számolt be érzelmi bántalmazásról, és 5,5 százalékuk fizikai bántalmazásról.
A megkérdezettek szerint a probléma gyakran valamelyik szülő munkahelyének elvesztéséből fakadt, de sokan az anyagi biztonság megrengéséről is beszámoltak.
A kutatók már korábban is aggódtak a fiatalok mentális egészségének erőteljes romlása miatt: miután az USA fokozatosan járványzárlat alá került, az öngyilkossági kísérletek miatti sürgősségi ellátások száma 2021 elején 51 százalékkal nőtt a serdülő lányok körében a 2019-es év azonos időszakához képest. A fiúknál ez a szám 4 százalékkal emelkedett. A tizenéves lányok evészavarokkal kapcsolatos sürgősségi ellátásai megduplázódtak a világjárvány alatt - derül ki a felmérésből.