Angela Merkel német kancellár azzal akarja megnyerni a szavazókat az esedékes helyhatósági választások előtt, hogy bebizonyítja: az európai vezetők - élükön a kormányon lévő német politikusokkal - helyesen kezelik az adósságválságot, amikor tartozásaik lefaragására szorítják az eladósodott eurótagországokat. Németország legnépesebb tartományában, Észak-Rajna-Vesztfáliában egy münsteri nagygyűlésen azt mondta, a kérdés az, hogy kezünkben tudjuk-e tartani a sorsunk irányítását.
Egyes európai államok olyan nagy mértékben eladósodtak, hogy teljesen kiszolgáltatottá váltak a pénzpiacok kénye-kedvének. Így már nem képesek független döntéseket hozni. Németországban is vigyáznunk kell, hogy az adósságunk kamatai ne érjék el azt a magasságot, amikor már semmit sem alakíthatunk a saját elképzeléseink szerint. A Schleswig-Holsteinben május 6-án, majd ezt követően az Észak-Rajna-Vesztfáliában tartandó szavazások megmutathatják, milyen esélyekkel indulhatnak a pártok a 2013 második felében esedékes szövetségi parlamenti választásokon.
Csak szépen, precízen, sorjában
Merkellel azonos nyilatkozatot tett pénzügyminisztere, Wolfgang Schaeuble. Mondanivalójának lényege szerint az európai stabilitási alapok - a tűzfal - önmagában nem oldja meg a probléma lényegét, az eladósodást. Ezért minden eurózónatagnak, köztük Németországnak is mindenekelőtt meg kell szabadulnia a túl magas adósságtól - nyilatkozta az SWR televízióállomásnak.
A gyenge versenyképességgel rendelkező országoknak először javítaniuk kell versenyképességüket. Erre épülve működhet a közös európai pénzügyi és fiskális politika. Ha ezenfelül még szükség van biztonsági tartalékra, azt nyújthatja a tűzfal. Ha csupán az utóbbit építjük fel, akkor hiába helyezünk el abban tízezer-milliárd eurót, akkor sem oldja meg a problémát - fejtegette.
Kár károgni
Több jeles közgazdász és üzletember is élesen bírálta német vezetést az elmúlt napokban, mondván: a megszorítások erőltetése nem vezethet eredményre. A Nobel-díjas Paul Krugman azt fejtegette, hogy az elmúlt napokban egyre nagyobb bajba kerülő Spanyolország esetén nem állnak azok az erkölcsi kifogások, amelyeket Görögországgal szemben szeretnek hangoztatni Európában, elsősorban Németországban.
Krugman "Európa gazdasági öngyilkossága" címen megjelent cikkéhez kapcsolódó mondanivalót fogalmazott meg Soros György milliárdos üzletember, aki szerint a berlini ihletésű fiskális paktum a jelen formájában nem működhet. Soros szerint jó eséllyel széthullik az eurózóna.
Schaeuble ezekre a felvetésekre azzal válaszolt, hogy tisztában van ugyan Soros megfontolásaival, nem osztja azokat. Úgy vélem, sokan nem igazán értik az európai integráció lényegét. Ez valami új, amivel nem tudnak mit kezdeni. Lépésről lépésre alakítjuk ki a közös fiskális politikát a már létező monetáris politikát követve. Nem értik, hogy ezt miért nem az első pillanattól tettük - fogalmazott.
Merkel hallgat Spanyolországról
Kampánykörútjának első 15 állomásán Angela Merkel említést sem tett Spanyolországról. Pedig az ottani helyzet romlása sokak szemében egyik bizonyítéka annak, hogy a megszorítások csak rontják a helyzetet, és a gazdasági növekedés élénkítése, illetve a foglalkoztatás romlásának megfékezése érdekében legalábbis egy időre engedni kellene szigorból.
A kancellár igyekszik azt az alternatívát a választók elé tárni, amely szerint választani kell: vagy kölcsön kért pénzből élünk, vagy megalapozzuk a magunk és gyermekeink jövőjét, amihez az államadósságok lefaragására van szükség. Arról akarja meggyőzni a választókat, hogy a pártok között az tesz különbséget, mennyire elszántak abban, hogy megszabadítsák az társadalmakat az életüket gúzsba kötő túlzott köztartozásoktól.