A bizonytalanságot új típusú hivatalos kommunikációval igyekszik Peking feloldani. A hagyományokhoz híven a harmadik plénumot követőn az alapelveket rögzítő közleményt adtak ki, s arra lehetett számítani, hogy magát az elfogadott, párthatározattá szentesített, húszezer szóból álló dokumentumot csak minimum egy hónappal később hozzák nyilvánosságra. Pénteken azonban rendhagyó módon megjelent a 20 oldalas határozat teljes szövege.
Miközben maga ez a lépés is meglepő újításnak számít, annak, hogy bekövetkezett, az is oka lehetett, hogy a közvéleményt már az ülés előtt felcsigázták, bel- és külföldön egyaránt hatalmas volt a várakozás. A közlemény azonban ezt nem volt képes kielégíteni, s a döntések mélységét és részleteit illetően továbbra is nem szűnő találgatások, "álelemzések" jellemezték a hazai és a nemzetközi médiát.
A szándék komoly
"Peking a szkeptikusokat szeretné megnyugtatni, hogy 'szándéka komoly', a reformokat gondosan előkészítették, és erről az útról az országot nem lehet letéríteni. A párt biztosítani fogja, hogy a reformokat végrehajtják, nem csak üres szavakról van szó" - vélte a Hszinhua hírügynökség szakértője egy pénteken közreadott összeállításban.
A lassan szivárogtatott információk és közleménymagyarázatok mellett a politikusok, már-már kényszerű módon, a külföldi vendégek fogadása alkalmával is "üzentek". Hszi Csin-ping államelnök-pártfőtitkár például amikor a napokban találkozott a jemeni elnökkel, hitet tett amellett, hogy a legfelsőbb szinten meghatározott reformterveknek megfelelően Kína felgyorsítja a szocialista piacgazdaság, a demokrácia, a kulturális terület fejlesztését, a társadalmi harmónia, a jövedelemelosztás rendszerének tökéletesítését, fokozza a környezet védelmét. A reform célja - húzta alá -, hogy tökéletesítsék a kínai sajátosságú szocializmust, modernizálják az ország kormányzását.
Több befektetés kell
Li Ko-csiang kínai kormányfő egy környezetvédelmi konferencián arról beszélt, hogy a jövőben több magánbefektetésre van szükség ebben az ágazatban és az energiahatékonyságot célzó projektekben. Kifejtette: a reform, a fejlesztések célja az emberek életének szolgálata. Az emberek pedig jobb környezetet követelnek - fűzte hozzá. A miniszterelnök ígéretet tett a döntési hatáskörök alacsonyabb szintekre helyezésének folytatására, a tisztességes versenyfeltételek megteremtésére.
Az állami média hangsúlyosan ismertette azt is, hogy Li a minapi kormányülésén közvetlenül utasította a helyi kormányzatokat a már meghatározott 22 reformterületen a rájuk szabott feladatok hatékony elvégzésére. Külön is kiemelte a pénzügyi területeket, az adózást érintő szabályozást, az árképzést, a szabadkereskedelmi zónák kialakítását, a légszennyezés elleni küzdelmet és az élelmiszerfelügyeletet.
Vang Jang miniszterelnök-helyettes pénteken a Jacob Lew amerikai pénzügyminiszterrel Pekingben tartott találkozóján hangsúlyozta, hogy mind elméleti, mind gyakorlati értelemben átütőek a reformok, amelyek bevezetéséről döntöttek. Vang kijelentette, a jövőbeni folyamatoknak nem csak a kínaiak lesznek a haszonélvezői, de lendületet adhatnak a kínai-amerikai új típusú - nagyhatalmak közti - kapcsolatnak is.
Lazítanak az egykepolitikán
Az állami média a Kínai Kommunista Párt (KKP) központi bizottságának kedden véget ért harmadik plenáris ülésén született döntéseket ismertetve azt írta: Kína megszünteti a munkával történő átnevelés intézményét, továbbá könnyít családtervezési politikáján, vagyis engedélyezi azon szülők számára is a második gyermeket, akik közül az egyik egyke.
A központi vezetés már az év elején jelét adta, hogy a munkával történő átnevelést mint büntetési formát fokozatosan szeretné megszüntetni egy úgynevezett igazságügyi reform keretében. Több tartomány saját hatáskörében már döntött az intézmények bezárásáról. Hivatalos közlés szerint 2008-ban mintegy 350 ilyen átnevelő intézet működött az országban 160 ezer lakóval. Bírósági ítélet nélkül, rendőrségi kezdeményezésre többnyire kisstílű bűnözők, tolvajok, prostituáltak, kábítószerfüggők, szerencsejátékosok gyűjtőhelyei voltak ezek a táborok, de a "nemzetbiztonságot veszélyeztető elemeket" is bezárhatták ezekbe.
A halálbüntetés köre szűkül
A kínai vezetés az igazságszolgáltatás reformjának keretében határozott arról is, hogy tovább csökkentik a halálbüntetéssel büntethető bűncselekmények körét, és szigorúbban lépnek fel a vallatásoknál előforduló kényszer, a fizikai erőszak alkalmazása és a bizonyítékok törvénytelen megszerzése ellen.
A döntéshozók az állampolgárok jogsegélyezésének javítását is célul tűzték, jelentős szerepet szánva az ügyvédeknek a jog- és érdekvédelem hatékonyságának növelésében.
Lazább egykepolitika
Az egykepolitika néven elhíresült több évtizedes családtervezési rendszer módosításáról az utóbbi időben újra és újra felröppentek hírek, de azokat rendre cáfolták. Korábban már voltak könnyítések, illetve a vidéken élőkre és a kisebb nemzetiségekhez tartozókra enyhébb szabályok vonatkoztak. A legutóbbi engedmény úgy szólt, hogy ha mindkét szülő egyke, akkor a pár törvényesen két gyermeket vállalhat.
Ez a politika világszerte mindenekelőtt a vadhajtásairól - az erőszakos sterilizálásokról, a törvényellenes szelektív abortuszokról - vált ismertté. A rendelkezés betartatása kezdettől, az 1980-as évek óta nehézségekbe ütközik, az emberek sok helyütt fittyet hánytak a központi akaratnak, a helyi végrehajtók, akiket számon kértek, viszont igyekeznek a hatalmi parancsnak engedelmeskedni.
A kínai demográfusok azt állítják, hogy 1979 és 2011 között 400 millióval több gyermek született volna, ha nem vezetik be a korlátozást, és a világ népessége 2011 októbere helyett már 2006-ban elérte volna a hétmilliárdot.
A pártdokumentumból az is kiderült, hogy Peking változtatni kíván a jelenleg érvényes lakossági regisztrációs rendszeren, ami sok tízmillió ember - különösen a vándormunkások - számára jelent gátat, amikor a városokban keres megélhetést. Az úgynevezett hukou-rendszer új szabályaival könnyebbé válik majd a városba költözés, a család, a gyermekek regisztrációja, ami feltétele például egyes egészségügyi szolgáltatásoknak, az oktatásnak, illetve a lakáshoz jutásnak.