Hét év folyamatosan növekedés után tavaly csökkent a világ leggazdagabb magánszemélyeinek összesített vagyona - derült ki a Capgemini nevű tanácsadó cég ma publikált jelentéséből. A felmérés szerint a világ leggazdagabbjainak összesített vagyona tavaly 3 százalékkal lett kevesebb, összesen 2 ezer milliárd dollárnak megfelelő összeget veszítettek a vagyonos magánszemélyek globálisan, a legnagyobb veszteségeket az ázsiai régióban, ezen belül is Kínában lehetett kimutatni.
Kevesebb lett a gazdag
Kapcsolódó
Globálisan 0,3 százalékkal csökkent az egymillió dollárnál nagyobb vagyonnal rendelkező magánszemélyek száma. A 2 ezer milliárd dollárnyi vagyonvesztés fele volt köthető tavaly az ázsiai-csendes óceáni térségből származó gazdagokhoz, ennek is mintegy a fele a kínaiak vagyonvesztéséből származott, ennek mértéke elérte az 5 százalékot. De nem csak itt, gyakorlatilag az összes régióban csökkent a leggazdagabbak vagyona, Latin-Amerikában 4, Európában 3 Észak-Amerikában 1 százalékkal. Egyetlen térség volt, ami a trenddel szemben mozgott, ez a Közel-Kelet. Itt a gazdagok összesített vagyona 4 százalékkal, számuk 6 százalékkal emelkedett az év során.
Az előző évekhez hasonlóan a világ gazdagjainak 61 százaléka az Egyesült Államokban, Japánban, Németországban és Kínában él.
A leggazdagabbak bukták a legnagyobbat
A gazdagok vagyonvesztésének háromnegyede a leggazdagabbak vagyonának csökkenéséből adódott. Ebbe a kategóriába a több, mint 30 millió dolláros vagyonnal rendelkezők kerültek, az ő összesített eszközeik értéke 6 százalékkal olvadt lejjebb 2018-ban, míg számuk 4 százalékkal csökkent.
A közepesen gazdag milliomosok, az 5 és 30 millió dollár közötti vagyonnal rendelkezők vagyonvesztése a teljes csökkenés 20 százalékáért, míg az 5 millió dollárnál kevesebb gazdagság felett rendelkezők vagyona összesen alig 0,5 százalékkal csökkent. A milliomosok 90 százaléka ebbe a csoportba tartozik.
A készpénz lett a király
Nagy változás történt eközben a gazdagok megtakarításaiban. Míg korábban a részvények voltak a portfóliókban legnagyobb súllyal szereplő eszközosztály, az idei első negyedévben átvette ezt a szerepet a készpénz.
A felmérésben szereplő 2500 vizsgált vagyonos magánszemély pénzügyi megtakarításainak 28 százaléka volt készpénzben a negyedév végén, 26 százaléka pedig részvényekben. Jelentősen, 4 százalékponttal 13 százalékra emelkedett eközben az alternatív befektetési formák súlya a portfóliókban.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!