A munkaerőpiac helyzetéről készített felmérést 450 ipari menedzser részvételével a Frames közvélemény kutató cég és a Romániai Autógyártók Egyesülete - írja a Maszol a kutatást eredményeit ismertető cikkében. A megkérdezett vállalati vezetők 72 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nehéz szakképzett munkaerőt találni. A legnagyobb hiány olyan szakemberekből van, akik az ipari robotok, a számítógép vezérlésű forgácsoló gépek (CNC) és más, a termelésben használt automata gépek programozásához értenek.
A felmérésben részt vevő menedzserek 57 százaléka mondta azt, hogy vállalata számára 6-9 hónapot vesz igénybe egy üres állás betöltése, 10 százalékuk pedig 9 hónapnál is többet vár egy-egy alkalmas jelentkezőre. Mindössze 9 százalékot tesznek ki azok, akik egy álláshirdetés megjelenését követően maximum 3 hónapon belül találnak megfelelő szakembert.
Jönnek-mennek
A megfelelő kompetenciával rendelkező szakemberek hosszú távon való megtartása is problémás, a megkérdezettek 48 százaléka szerint ezek 3-5 éven belül továbbállnak, 8 százalékuknak pedig az a tapasztalata, hogy legfeljebb 3 évig tudják megtartani őket.
Ezért a helyzetért a menedzserek 52 százaléka a műszaki oktatást okolja, mely nincs összhangban a munkaerőpiac igényeivel. Sokan hiányolják a tanfolyamok formájában történő képzést, illetve átképzést, 18 százalékuk pedig úgy látja, hogy egyre kevesebb fiatal szeretne az iparban dolgozni.
A Eueopean Sector Skills Council adatai szerint az egész világ autógyártásában demográfiai gondok vannak: a dolgozók 23 százaléka elmúlt 50 éves. Romániában az ipar még inkább el van öregedve. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint az autógyártásban, a vegyiparban és a kohászatban a munkavállalók átlagéletkora 55 év.