"Őfelsége a király, (...) megállapította, hogy nincs olyan jelölt, aki számíthat a szükséges parlamenti támogatásra" - olvasható a dokumentumban az MTI szerint.
Az uralkodó az elmúlt két napban fogadta a spanyol parlamenti pártok vezetőit, hogy felmérje: van-e esély új miniszterelnök megválasztására a törvényben előírt szeptember 23-i határidőig vagy új választásokat kell-e kiírni. Utóbbira hivatalosan várhatóan a jövő héten kerül sor.
Sánchez megpróbálta
Pedro Sánchez szocialista ügyvezető kormányfő kedd esti rendkívüli sajtótájékoztatón Madridban bejelentette: Spanyolország a választások megismétlésére kényszerül november 10-én.
"Lehetetlen volt teljesíteni a választóktól április 28-án kapott mandátumot. Minden eszközzel megpróbáltam, de lehetetlenné tették" - fogalmazott.
Bírálta az ellenzéki pártokat, amelyekkel az elmúlt hónapokban nem sikerült megegyezni a parlamenti kisebbségben lévő szocialista párt kormányzati elképzeléseinek támogatásáról.
"Sajnálatos módon két konzervatív erő és egy baloldali erő inkább úgy döntött, hogy blokkolja a kormányalakítást"- jegyezte meg. Nem "bármilyen kormány" megalakítására törekedett, hanem olyanéra, amelyre véleménye szerint Spanyolországnak szüksége van az előtte álló kihívásokkal szemben. Példaként említette egyebek mellett a brexitet, a katalán függetlenségi vezetők perében hamarosan várható ítéletet, a társadalmi igazságtalanságok kiigazítását, a munkahelyteremtést és a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának biztosítását. Pedro Sánchez arra kérte a választókat, hogy november 10-én "még világosabban" mondják ki: "a progresszív úton kívánnak haladni".
Ez már a negyedik
2015 óta Spanyolország negyedik alkalommal készül parlamenti választásokat rendezni. A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) a tavaszi választásokat ugyan megnyerte, de nem szerzett önálló kormányalakításhoz elegendő többségi képviseletet a törvényhozásban.
A pártot vezető Pedro Sánchez, jelenlegi ügyvezető kormányfő júliusi újraválasztása kudarcot vallott, mivel az Együtt képesek vagyunk (Unidas Podemos) radikális baloldali párttömörülés sem támogatta, csakúgy mint a két legnagyobb spanyol ellenzéki párt, a konzervatív Néppárt (PP) és az Állampolgárok (Ciudadanos) liberális középpárt.
Kölcsönös bizalmatlanság
A két baloldali politikai erő sikertelenül próbált koalíciós megállapodást kötni az elmúlt hónapokban, és mindketten kölcsönös bizalmatlanságot emlegettek. Pablo Iglesias, az Unidas Podemos főtitkára szerint a szocialisták valójában nem megállapodásra, hanem a választások megismétlésére törekedtek.
Sánchez szerint viszont az Unidas Podemos és a PSOE koalíciója, amely még közösen sem rendelkezne a parlamenti mandátumok abszolút többségével, nem hozná meg a kívánt stabilitást. Ráadásul "egységes és összetartó" kormányra van szükség, nem pedig "két kormányra egy kormányon belül" - érvelt korábban az ügyvezető kormányfő.
A GAD3 közvélemény-kutató intézetnek az ABC című konzervatív napilapban megjelent legutóbbi felmérése szerint a választások megismétlése kedvezne a szocialista pártnak, mivel nagyobb fölénnyel győzne, mint áprilisban, tizennéggyel növelné jelenlegi 123 mandátumát.
A PSOE számára azonban ez sem lenne elegendő az önálló kormányalakításhoz, vagyis elképzelhető, hogy az újabb választások után a mostanihoz hasonló patthelyzet alakul ki.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!