Az országok fizetőképességének kétes megítélése nagymértékben hozzájárult a legutóbbi pénzügyi válság kialakulásához - mondta kedden a rendkívül befolyásos Bertelsmann médiabirodalom fő tulajdonosaként számon tartott alapítvány elnöke Gunter Thielen. Sürgősen szükségünk van egy új, független intézményre az országkockázatok értékelésére, és javítanunk kell a minősítés színvonalát - tette hozzá.

A tervek szerint a nem nyereségorientált INCRA (International Non-Profit Credit Rating Agency) elnevezésű hitelminősítő működését egy 400 millió dolláros alapítványból finanszíroznák. Az alaphoz kormányok, vállalatok, alapítványok és magánszemélyek hozzájárulását várják.

Az új európai hitelminősítő ügye ugyanakkor egyelőre parkoló pályára került, mert nem sikerült összegyűjteni a vállalkozás beindításához szükséges pénzt - írta hétfőn a Financial Times Deutschland (FTD) című német üzleti lap.

Az intézet megalapítását szervező Roland Berger tanácsadó cég a beszámolóra reagálva közölte: nem ejtik a tervet, hanem tovább dolgoznak rajta. A cég képviselői szerint folytatódnak a tárgyalások, hiszen az európai bankok részéről van érdeklődés az elképzelés iránt. Hozzátették azonban, hogy "egyelőre nem érkezett konkrét ígéret" a szükséges finanszírozás biztosítására.

Megerősíti az osztrák "AAA"-t a Fitch

Közben megerősítette Ausztria hosszú távú szuverén hazai és küladósságának lehetséges legjobb, "AAA" szintű besorolását kedden a Fitch Ratings, amely szerint az osztrák bankrendszer jelentős közép-kelet-európai kitettsége nem hordoz komolyabb kockázatot. A legnagyobb európai hitelminősítő kedden Londonban közölte, hogy mind a hazai, mind a külső osztrák államadósság besorolásának kilátása stabil.

A Fitch elemzése szerint Ausztria "AAA" osztályzatát a fejlett, rugalmas gazdaság, az erőteljes hazai intézményrendszer, valamint a stabilitásra törekvő, hosszú múltra visszatekintő gazdaságpolitika támasztja alá. A szilárd gazdasági alapokat tükrözi az ország gyors kilábalása a 2008-2009-es recesszióból, az alacsony munkanélküliség, és az euróövezeten belül "viszonylag kedvezőnek" számító államháztartási pozíció is - áll a hitelminősítő értékelésében.