A svájci pavilon a 2018-as biennáléra közérthető és élvezhető installációt épített, amely fontos kérdést vizsgál: a lépték fogalmát az otthoni terekben - közölte a nemzetközi zsűri méltatását idézve a Velencei Biennále sajtóirodája szombaton az MTI szerint.
Alessandro Bosshard, Li Tavor, Matthew van der Ploeg és Ani Vihervaara kiállítása a hagyományos svájci lakásépítészetet, a Wohnungsbaut veszi górcső alá, a léptékekkel és méretekkel játszva labirintusszerű, tiszta tereket létrehozva a pavilonban.
A nemzeti projektek közül Nagy-Britannia Island című tárlata kapott különdíjat. A letisztult kiállítás fő építészeti eleme a pavilon fölé emelt kilátó, amely jól rímel a biennále idei magyar tárlatára, hiszen ehhez szintén hasonló szerkezet épült, noha természetesen más koncepció mentén.
A világhírű Eduardo Souto de Moura három portugáliai épületét mutatja be Yvonne Farrell és Shelley McNamara főkurátorok meghívására.
A főkurátori válogatás legjobb fiatal résztvevőjének odaítélt Ezüst Oroszlánt a belga Jan de Vylder, Inge Vinck és Jo Taillieu irodájának ítélték, különdíjat pedig az indonéz Andra Matin és az indiai-amerikai Rahul Mehrotra kapott.
Az Arany Oroszlán-életműdíjat idén a brit Kenneth Frampton építész vehette át a Ca' Giustinian palotában megtartott díjátadón.
A Velencei Biennálén a Giardini kert nemzeti pavilonjaiban, az Arsenale évszázados hajóépítő műhelyeiben és a város számos pontján hatvanháron ország jelentkezik saját kiállítással, közülük hatan (Antigua és Barbuda, Guatemala, Libanon, Pakisztán, Szaúd-Arábia és a Vatikán) első alkalommal vesznek részt az építészeti mustrán.
A magyar pavilon ezúttal a Kultúrgorilla és a Studio Nomad Szabadság híd - Új horizontok a városban című kiállításának ad otthont. A biennále kiállításai és kísérőprogramjai szombattól november 25-ig várják a közönséget.
Képünk forrása: MTI Fotó/Balogh Zoltán