Két nagy szakszervezet, a közalkalmazottakat képviselő KESK és a magát progresszívként meghatározó DISK egynapos szolidaritási sztrájkot kezdett Törökországban a kormányellenes tüntetők mellett. Az érdekvédelmi szervezetek azt követelik, hogy rendőrség hagyjon fel az eltúlzott erőszakkal. A hatóságok a hét végén brutális támadást indítottak a török köztársaság és baloldal történetében szimbolikus jelentőséggel bíró Gezi parkot megszálló tiltakozók kiszorítására. Az akció sikerrel járt, ám a felek összecsapásai ezt követően is folytatódtak a legnagyobb török városban, illetve a fővárosban, Ankarában - jelentette a BBC helyi tudósítója.

Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök védelmébe vette a brutális beavatkozást azon a több tízezres nagygyűlésen, amelyet hívei szerveztek a támogatására. Szerinte a rendőrség csak a dolgát végezte a demonstrálók kiszorításával. A tiltakozások pedig nem szólnak másról, mint hogy egy kisebbség rá akarja kényszeríteni akaratát a többsége. Ma reggelre egyébként a rendőrség lezárta a kritikus helyszínekre, a Gezi parkba és a vele szomszédos Taksim térre vezető utakat.

Az ellenzéki pártok egyik szóvivője arról számolt be a BBC-nek, hogy a rendőrség nagy buzgalmában parlamenti képviselőket is elpáholt. A Dogan hírügynökség információi szerint tegnap tucatnyi tüntetőt tartóztattak le Isztambulban és hetvenet Ankarában. Egy húszéves nő életveszélyes sérülést szenvedett, amikor egy könnygázpatron éppen fejbe találta.

A török egészségügyi dolgozók szövetséges elítélte a könnygáz mértéktelen használatát. A szervezet szerint veszélyes, ha ilyen nagy tömegű embert hosszú időn át támadnak ezzel a vegyi anyaggal. Egy 11 ezer ember megkérdezett végzett hét végi internetes felmérés szerint a válaszadók fele érezte a könnygáz hatását. A tiltakozók eközben esküdöznek, hogy visszatérnek a két kritikus térre, elemzők szerint viszont nagyon veszélyes, hogy - amint azt a hét végi kormányt támogató tüntetés is megmutatta - nő a feszültség a politikai jobb- és baloldal között.