Erről Jim Yong Kim a Reuters hírügynökségnek adott interjúban beszélt szerdán.

Ben Bernanke Fed-elnök egy májusi bizottsági meghallgatáson jelezte először, hogy a szervezet még az év vége előtt csökkentheti mennyiségi enyhítési programjának összegét. A bejelentés óta a piacok azt találgatják, hogy mikor, és milyen mértékben változhat a program. Ennek következményeként, az olcsó pénzforrás eltűnésének lehetősége miatt, csökkent a befektetők kockázatvállalási kedve, s elkezdték eladni a kockázatosabbnak ítélt feltörekvő piaci eszközöket.

A legtöbb elemző szerint a Fed szerdán, kétnapos júniusi kamatdöntő ülését követően küldhet konkrét jelzést a befektetőknek.

Jim Yong Kim, a Világbank elnöke az interjúban hangsúlyozta: "folyamatosan figyeljük, hogy mik ezeknek az innovatív monetáris politikai lépéseknek a tovagyűrűző hatásai, különösen a feltörekvő piacokra nézve". Ha az Egyesült Államok meghátrál, akkor ott nőnek a kamatszintek, és így a fejlődő országokban is emelkedhetnek a kamatok, ami komoly aggodalmat kelt - tette hozzá.

A Világbank vezetője az interjúban hangsúlyozta, hogy ha a tőke ára emelkedik, akkor meg kell találni annak módját, hogy miként lehet infrastruktúrafejlesztésekhez olcsó forrást biztosítani. Ennek érdekében egy infrastruktúrafejlesztést támogató eszköz létrehozásán dolgozik a Világbank, amelyhez a közepes jövedelmű országok is hajlandóak lesznek pénzt adni, hiszen a bank képes piaci forrásokat is hozzátenni.