Az orosz államfő a hadiipari bizottság ülésén kifejtette, hogy nem hagyják magukat fegyverkezési versenybe és hidegháborúba hajszolni - elfelejtkezve arról, hogy 2011-ben indította az orosz haderők 2020-ig tartó újrafegyverzésének óriási programját, amikor még szó sem volt nyugati szankciókról.
A hadsereg-fejlesztési tervet a közgazdászok kezdetektől bírálták, mert úgy vélték, hogy az - akkor még igen jó helyzetben levő - gazdaság nem bírja el annak terhét. Az ellenállókat leváltották, még a pénzügyminiszter is lemondott, de azóta is hangsúlyozzák, hogy a tervet mindenáron végrehajtják, sőt azt kiegészítették egy 2025-ig tartó programmal.
Most azonban úgy tűnik, hogy Putyin fegyverkezési verseny elleni szavai valamivel többet rejtenek a szokásos politikai propagandánál, mivel kijelentését azzal folytatta, hogy a 2025-ig tartó állami fegyverkezési programnak összhangban kell lennie a 2014 végén elfogadott új katonai doktrínával és a makrogazdasági paraméterekkel. - Védelmi terveinknek realisztikusnak kell lenniük, mint eddig is, és teljes összhangban kell lenniük a kormány pénzügyi és gazdasági képességeivel, valamint természetesen azokkal a körülményekkel, amelyekben mi és a világgazdaság jelenleg vagyunk - idézte a TASZSZ.
Ezzel először merült fel a fegyverkezés visszafogásának lehetősége. Dmitrij Rogozin, a hadiiparért felelős miniszterelnök-helyettes úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nem csökkentették a katonai kiadásokat, de egyes megrendelések végrehajtását valószínűleg elhalasztják.