Ezzel a szíriai válsággal kapcsolatos amerikai segélyek összege meghaladja a 4,5 milliárd dollárt. John Kerry amerikai külügyminiszter vasárnap Berlinben arról tett bejelentést, hogy az Egyesült Államok a 2016-os pénzügyi évben 85 ezerre, 2017-ben pedig 100 ezerre emeli az ország által külföldről befogadandó menekültek számát.

Az új hozzájárulásával Washington az ENSZ menekültügyi főbiztosi hivatalát, valamint más nemzetközi és civil szervezeteket fogja támogatni. Az Egyesült Államok a Szíriával kapcsolatos humanitárius segélyezés legjelentősebb támogatója.

Az ENSZ szerint a világban a második világháború óta nem tapasztalt súlyosságú menekültválság alakult ki. Szíriából a négy és fél éve tartó konfliktus miatt több mint négymilliónyian menekültek el, további hétmilliónyian pedig az országon belül kényszerültek elköltözni.

Az Egyesült Államok eddig mintegy 1600 szíriai menekültet fogadott be a szíriai polgárháború kezdete óta, közülük 1500-at idén. Az október 1-jén kezdődő 2016-os pénzügyi évben befogadandó 85 ezer menekült közül a Fehér Ház szerint legkevesebb 10 ezer szíriai lesz. A 2017-es kvótákkal kapcsolatban még nem történt hivatalos bejelentés.

Közös álláspont elfogadását sürgeti az európai vezetőktől az ENSZ főtitkára

Az együttérzés gyakorlására, a kötelezettségeikkel, valamint az ENSZ-alapokmány betűjével és szellemével összhangban álló közös álláspont elfogadására szólította fel az európai vezetőket hétfőn az ENSZ főtitkára. Ban Ki Mun közleményében - amelyet az EU keddi miniszteri szintű tanácskozását és a szerdai csúcstalálkozóját megelőzően tett közzé - "rendkívüli aggodalmának" adott hangot a migránsok és menekültek európai helyzetének romlása miatt.

A világszervezet apparátusának első embere sürgette, hogy az európai államok tegyenek eleget nemzetközi kötelezettségeiknek, beleértve a menedékkérelemhez való jog és visszaküldésre vonatkozó tilalom tiszteletben tartását.

Ban Ki Mun rámutatott, hogy növekvő aggodalommal követte az európai határok lezárását, valamint azt, hogy nem állnak rendelkezésre megfelelő befogadó kapacitások és hogy az illegális bevándorlókat és menedékkérőket egyre fokozottabb mértékben kriminalizálják.

Az ENSZ főtitkára szerint minden migránst "méltósággal és az emberi jogok tiszteletben tartásával kell fogadni". Emlékeztetett rá, hogy szeptember 30-ra, az ENSZ-közgyűlés általános vitája alkalmából rendkívüli tanácskozást hívott össze, hogy megvitassák azokat a kihívásokat, amelyeket a növekvő migrációs mozgás és a menekültek számának világszerte bekövetkezett növekedése jelent.