Hétfőn szövetségi bíróság előtt hallgatták meg Mark Zuckerberg multimiliárdost a Meta vállalatcsoport felrobbantása kapcsán a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) által kezdeményezett ügyben. Ha a cég elveszti a pert, akár fel is darabolhatják.– írja a BBC.

A Bizottság még az első Trump-elnökség alatt, 2020-ban indított eljárást a konglomerátum ellen, azt állítva, hogy a Meta tisztességtelen uralomra tett szert a képmegosztó Instagram 2012-es és az üzenetküldő Whatsapp alkalmazás 2014-es felvásárlásával.

A versenyfelügyelet a cégcsoport tagjainak különválását szeretné, míg a Meta állítja, a Tiktokhoz, X-hez és YouTube-hoz hasonló platformok bőségesen gondoskodnak az iparágon belüli versenyről.

Zuckerberg volt az első a tanúk padján, ahol ma is megszólal majd, az ügy tárgyalása várhatóan két hónapig fog tartani.

Az FTC szerint a vállalattulajdonos egy 2011-es e-mailben az Instagram gyors növekedéséről írt, majd a következő évben cége lemaradásáról küldött egy levelet.

Vallomásában a multimilliárdos az üzenetek korai voltáról beszélt a felvásárlás folyamatában, és hivatkozott a Meta által végrehajtott Instagram-fejlesztésekre.

Állítása szerint a kameratechnológiai és nem a közösségi hálózat miatt akarta megvenni a fotóappot, melyért 1 milliárd dollárt adott. A Whatsappért fizetett 19 milliárdhoz hasonlóan a trösztellenes hatóság szerint ez is egy védekező módszer volt, jelentős túlfizetéssel.

Úgy döntöttek, hogy túl éles a verseny, és egyszerűbb volna kivásárolni a riválisaikat, mint versenyezni velük.

– mondta az FTC ügyvédje nyitóbeszédében.

A szerv annak idején mindkét felvásárlást felülvizsgálta, és jóváhagyta, ahogyan azt a Meta jogászai is kiemelték, állítva, a Facebookkal párhuzamos növekedésük és fejlesztésük érdekében vette meg a rivális platformokat a vállalat.

Mark Zuckerberg távozik a bíróság épületétől 2025. április 14-én Washington DC-ben
Mark Zuckerberg távozik a bíróság épületétől 2025. április 14-én Washington DC-ben
Kép: Getty Images, Andrew Harnik

A kereskedelmi bizottság ügyvédje füstölgő puskacsőnek nevezett egy 2012-es feljegyzést, ahol Zuckerberg az Instagram semlegesítéséről ír.

A vállalat szerint az elmúlt években sikeresen javítottak vásárlói élményen, a fejlődésre és növekedésre vonatkozó törekvéseket pedig sosem találták, és a jövőben sem szabad törvényellenesnek találniuk a bíróságoknak.

A Meta különböző felületein a tavalyi évben napi 3,27 milliárd felhasználó fordult meg, a hirdetési bevételük több mint felét azonban az Instagramon szerezték az Emarketer piackutató cég szerint.

A csoport megválasztása óta igyekszik közeledni Donald Trumphoz

Az elnök beiktatási alapjához 1 millió dollárral járultak hozzá, és igazgatótanácsukba nevezték ki több közismert szövetségesét is. Januárban a tartalommoderációban is visszaléptek, melyet a republikánusok korábban a cenzúrához hasonlítottak.

Emellett 25 millió dollárt fizettek Trumpnak, amiért a január 6-ai zavargások után felfüggesztették fiókjait. Mark Zuckerberg az elmúlt hetekben a Fehér Házban is járt, ahol a Wall Street Journal értesülései szerint a trösztellenes eljárás ellen lobbizott.

A Meta ügye már a második ilyen a közelmúltban, tavaly nyáron ugyanis az Igazságügyi Minisztérium megnyerte a par első fázisát, amikor az eljáró bíró úgy találta, a Google az online keresések piacának 90 százalékát birtokolja. Múlt hónapban a kormány ügyvédjei megősítették szándékukat a vállalat felosztására.

A jelenleg zajló Meta ügyében azonban lényegesen nehezebb dolguk lesz, a kérdéses személyes hálózati szolgáltatások területén ugyanis jóval érezhetőbb a verseny a keresőmotorokénál.

Mindemellett várhatóan az Apple és az Amazon is trösztellenes perekre számíthat.

Négyezer embert tesz utcára a Meta, de a cégvezetők 200 százalékos bónuszokat kapnak

Jelentős vezetői bónuszemeléseket hajt végre a Meta. Zuckerberg, a cég főnöke most csak olyanokat akar megtartani, akik a vállalat produktivitásáért küzdenek. Akikről úgy gondolják, hogy nem teljesítenek jól, azokat elküldik. 4000 emberről van szó.Bővebben>>>