Bloomberg jelenleg Londonban tartózkodik, ahol kedden hivatalosan felavatta pénzügyi információszolgáltató vállalatbirodalmának új európai központját, és a brit lap ebből az alkalomból idézte vissza a nagyvállalkozó bostoni kijelentéseit. Beszámolója szerint Michael Bloomberg a minap egy franciaországi rendezvényen is megismételte a brexit-döntésre vonatkozó lesújtó véleményét, de hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak, Donald Trump elnökké választásával sikerült ezen is túltennie - idézi a lap cikkét az MTI. (Trumppal szemben legutóbb két republikánus szenátor is éles kritikákat fogalmazott meg.)
Ha ezt korábban tudta volna
A The Guardian szerint Bloomberg a britek Európai Unióból való kilépésével kapcsolatban nehezen érthetőnek nevezte, hogy Nagy-Britannia miért akarja saját jólétét lerombolni. Az üzletember alig burkoltan hangot adott sajnálkozásának is amiatt, hogy cégének európai központját Londonba telepítette. Felmerült benne, hogy esetleg nem így döntött volna, ha annak idején tudja, hogy Nagy-Britannia kilép az EU-ból.
A brit lap szerint azt is hozzátette: a brexit nem volt bölcs döntés, a kilépés az Európai Unióból nagyon nehéz és nagyon fájdalmas folyamat lesz. Bloomberg szerint a brexitet a brit gazdaság különböző ágazatai meg fogják szenvedni, és egyesek, "beleértve bennünket is", máris más európai városokban keresnek irodahelyeket. A Bloomberg-cégcsoport Londonban jelenleg négyezer, világszerte 20 ezer alkalmazottat foglalkoztat.
Mások is költözésen gondolkodnak
Az áttelepülés lehetőségére nemrég egyenes utalást tett a Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport vezérigazgatója is. A Goldman Sachs európai központja - számtalan más nemzetközi bankcsoportéhoz hasonlóan - jelenleg Londonban van, ahol a GS több mint hatezer alkalmazottat foglalkoztat. Lloyd Blankfein, a GS vezérigazgatója azonban minapi Twitter-üzenetében közölte, hogy Frankfurtban járt, ahol "remek" tárgyalásokat tartott, "az időjárás is nagyszerű volt", és nagyon jól érezte magát. Blankfein szerint mindez azért is jó dolog, mert a jövőben "még sokkal több időt" fog Frankfurtban tölteni. Üzenetét a #Brexit hívószóval zárta.
Nemrégiben a JP Morgan bankcsoport is közölte, hogy fontolóra vette több száz londoni munkahely áttelepítését Dublinba, Frankfurtba és Luxemburgba. Jamie Dimon, a JP Morgan elnök-vezérigazgatója már a brit EU-tagságról tavaly júniusban tartott - a kilépést pártolók által szűk többséggel megnyert - népszavazás előtt kijelentette, hogy a cég akár négyezer londoni munkahelye is veszélybe kerülhet, ha Nagy-Britannia távozik az Európai Unióból. A JP Morgan londoni központjában jelenleg 16 ezren dolgoznak.
Az utóbbi időszakban más nagy bankcsoportok is jelezték, hogy a brit EU-tagság megszűnésére készülve terveket dolgoztak ki több száz vagy több ezer munkahely áttelepítésére Londonból más európai pénzügyi központokba. A Deutsche Bank nemrégiben szintén négyezer citybeli állás áttelepítését helyezte kilátásba; ez a cég londoni alkalmazotti állományának a fele. Hasonló tervekről számolt be mások mellett a Morgan Stanley, a Standard Chartered és a Citigroup is.