A volt román államfőnek a pártja ifjúsági szervezete által szervezett nyári egyetemen tett kijelentéseit az Agerpres hírügynökség idézte szombaton. Basescu a Székelyföldi legendárium csapatának a turisztikai térképét kifogásolta.
Traian Basescu kijelentette: a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium kapcsán kialakul román-magyar konfliktusnak tulajdonképpen egy bírósági ítélet képezi az alapját, és Romániában "egyelőre senki nem vonja kétségbe a bírósági ítéleteket" - idézte Basescut a hírügynökség.
Azt kifogásolta azonban még hangsúlyosabban, hogy "a Mol benzinkútjainál az autonóm Székelyföld térképét forgalmazzák az ország közepén". Basescu szerint mindezt "Magyarország kereskedelmi társasága teszi", amelyet Románia készségesen fogadott a területén.
Kedveseim, akiknek autójuk van, ne vásároljatok ezután üzemanyagot a Moltól. Annyi más forgalmazó van, ne vásároljatok a Moltól, mert egyetlen társaság sem engedheti meg magának, hogy annak az országnak az alkotmánya ellen kampányoljon, amelynek a területére beengedték. Hogyan is hirdetheted a Mol-benzinkutaknál osztogatott szórólapokon Székelyföld autonómiáját, amikor egy olyan ország területén fejted ki a tevékenységedet, amely alkotmánya világosan kimondja: Románia egységes állam? Az egységes állam nem jelent olyan államot, melynek autonóm enklávéi vannak - idézte az Agerpres hírügynökség Traian Basescunak a tengerparti Neptun üdülőhelyen tett kijelentését.
Traian Basescu sérelmezte Kelemen Hunornak a román egyesülés centenáriumával kapcsolatos kijelentését is. Úgy vélte, Kelemen Hunor elfeledte, hogy Romániában született román állampolgár, amikor kijelentette, hogy december elseje nem ünnep a magyarság számára. Úgy vélte: ez az ország történelme és valósága iránti tisztelet hiányát jelzi.
A Népi Mozgalom Párt (PMP) bojkottfelhívását először Eugen Tomac, a Párt ügyvezető elnöke hirdette meg az egyik közösségi oldalon. Illusztrációként a Székelyföldi legendárium csapata által készített kulturális és értéktérképet tüntette fel.
Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi legendárium projekt vezetője elmondta: a 2011-ben készített négy nyelvű, román-magyar-német-angol térképen Székelyföldnek és környékének turisztikai látványosságait tüntették fel úgy, hogy az illető látványosságnak egy-egy kis ikonját is lerajzolták. Megjegyezte: nem csak Székelyföldi látnivalók szerepelnek a térképen. Rajta van például a Bucsecs hegység legmagasabb csúcsa, az Omul, és szerepelnek a Buzau megyei iszapvulkánok is.
A bojkottfelhívást a Mol egyelőre nem kommentálta - írta az MTI.