A kormányszóvivői tájékoztatón a gazdasági minisztérium szóvivője, Tanja Alemany kérdésre válaszolva kiemelte: minden esetben hasznos "a kereskedelmet akadályozó tényezők megszüntetését célzó párbeszéd", de az Európai Unió (EU) szabályai szerint a kereskedelempolitikai tárgyalásokat az Európai Bizottság folytatja, és nem "más testületek".
Azonban a német autógyártók így is fontos tényezők az Egyesült Államok gazdaságában. Ezt jelzi, hogy az autóipari társaságokat és a többi céget együttvéve a német vállalatok az utóbbi években 670 ezer munkahelyet teremtettek az Egyesült Államokban - emelte ki a szóvivő.
Mint mondta, az autóipari cégek washingtoni egyeztetéseinek napirendjén bizonyára szerepelt a politikai szintű tárgyalások azon állandó téma is, hogy az EU és az Egyesült Államok gazdasági kapcsolata mindkét félnek igen gyümölcsöző. Ezt mutatja, hogy az Egyesült Államokban beruházott külföldi működőtőke 80 százaléka az EU-ból érkezik, és a transzatlanti együttműködés révén 15 millió munkahely jött létre az EU-ban és az Egyesült Államokban.
Ulrike Demmer helyettes kormányszóvivő a német autóipari vállalkozások széleskörű amerikai tevékenységét kiemelve érthetőnek nevezte, hogy a cégvezetők közvetlenül az amerikai kormányzat vezetőivel folytatnak egyeztetéseket. Hozzátette: örömteli, hogy a cégvezetők jó hangulatú megbeszélést folytattak Donald Trumppal, és személyesen ismertethették vele terveiket.
Ugyanakkor ezeket a megbeszéléseket szigorúan el kell választani a politikai szintű tárgyalásoktól - emelte ki a helyettes kormányszóvivő, rámutatva, hogy a brüsszeli bizottság továbbra is tárgyal Washingtonnal "a transzatlanti kereskedelmi kapcsolatok javításáról és a gazdasági együttműködés erősítéséről".
Szerdai német sajtójelentések szerint a Volkswagen részéről Herbert Diess vezérigazgató, a Daimlertől Dieter Zetsche igaztatótanácsi elnök, a BMW-től Nicolas Peter, az igazgatótanács pénzügyekért felelős tagja tárgyalt Washingtonban vezető kormányzati tisztségviselőkkel és Donald Trump elnökkel. A tanácskozás után jelezték: bíznak abban, hogy sikerül elkerülni az EU-ban gyártott autókat az Egyesült Államokban terhelő 2,5 százalékos vám felemelését 25 százalékra.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke júliusban megállapodott Donald Trumppal, hogy egyeztetéseket kezdenek az ipari termékek vámmentességéről, a nem autóipari termékeket érintő szubvenciók eltörléséről, az év végéig folytatandó tárgyalások ideje alatt pedig egyik fél sem vet ki új vámokat.
A Juncker-Trump találkozót széles körben sikerként könyvelték el az EU szempontjából. Szakértők kiemelték: a bizottság elnökének anélkül sikerült meggyőznie Trumpot - legalábbis egyelőre - az autóipari védővámok elvetéséről, hogy feladott volna bármit a korábban lefektetett uniós alapelvekből.