Miután a brit parlamentben azzal vádolták meg, hogy közel áll a háborús agresszor Putyinhoz, majd szankciókkal fenyegették meg, Roman Abramovics úgy döntött, hogy eladja nyugat-londoni fociklubját, a Chelsea-t. Sorakoztak is a lehetséges kérők, legalábbis a brit sajtó sorakoztatta őket, de most nagyon úgy fest, feleslegesen.

Abramovics vagyonának, köztük a Chelsea-nek csütörtöki befagyasztása ugyanis azt jelenti, hogy a klub nem adhat el további meccsjegyeket. A lépés célja, hogy megakadályozza Abramovicsot, hogy pénzt keressen a Chelsea-ből - írja a BBC. De leginkább az, hogy az orosz milliárdos ne adhassa el a klubot.

A londoni klub boltját is bezárták, így a merchandising, azaz a „kegytárgyak” árusítása sem tud bevételt hozni.

A kormány különleges engedélyt adott ki, ami lehetővé teszi a mérkőzéseik lejátszását, az alkalmazottak fizetésének folyósítását és azon bérletesek meccsre járását, akiknek már a birtokában van a szezonális belépő. Új bérleteket és jegyeket azonban nem értékesíthetnek. A Chelsea-vel szerződésben álló, más csapatoknak kölcsönadott játékosok továbbra is játszhatnak.

A Chelsea nem tud majd játékosokat vásárolni vagy eladni, illetve új szerződéseket sem ajánlani, míg a szankciókat nyögi Abramovics. Így Antonio Rüdiger, Andreas Christensen és Cesar Azpilicueta kapitány jövője mind bizonytalan, Saul Niguez kölcsönadása sem dőlt így el.

A Chelsea nem tudja eladni a kölcsönben lévő játékosait, köztük Armando Broját, aki mindenkit lenyűgözött a Southamptonnál – írja elemzésében Simon Stone, a BBC Sport labdarúgó-tudósítója. Feltehetően sok fiatalabb játékos, akiknek szerződést adtak volna, ennek az álomnak most búcsút mondhat.

A Chelsea minderre egyelőre annyit lépett, hogy kinyilvánították igényüket a kormánnyal folytatott, a „különleges engedély” módosítását célzó megbeszélésekre.

Mit jelent a speciális licenc a Chelsea számára?

  • A Chelsea minden alkalmazottja fizetését ki tudja fizetni, beleértve a játékosokat és az edzői stábot is.
  • Fizethetnek "észszerű" utazási költségeket az idegenbeli mérkőzésekre és vissza, de csapatonként meccsenként legfeljebb 20 000 fontot.
  • "Észszerű" költségeket fizethetnek az otthoni mérkőzések lebonyolításáért, amelyek csapatonként nem haladják meg az 500 000 fontot.
  • A mérkőzéseken azok a szurkolók vehetnek részt, akik 2022. március 10. előtt vásároltak bérletet vagy egyéni meccsjegyet.
  • A jogtulajdonos műsorszolgáltatók bármilyen mérkőzést közvetíthetnek, amely a klubot érinti.

A BBC szerint a kormány kész fontolóra venni egy további kiegészítést a különleges licenchez, amely lehetővé teszi a klub eladását. Ennek feltétele az lenne, hogy Abramovics nem kap pénzt az esetleges eladásból. Korábban azt mondta, hogy a bevétel minden eladásból a háború áldozataihoz jut.

Nadine Dorries kulturális miniszter azt mondta, hogy a kormány "elkötelezett a klub védelme mellett." A futballklubok kulturális javak és közösségeink alapköve" - írta Twitteren. "Tudom, hogy ez némi bizonytalanságot hordoz magában, de a kormány együttműködik a ligával és a klubokkal, hogy továbbra is futballozzanak, miközben biztosítják, hogy a szankciók azokat sújtsák, akiket kell."

Időközben a Chelsea mezszponzora, a Three telekommunikációs cég felülvizsgálja a klubbal fennálló szerződését.

A szankciók eredményeként a digitális, kulturális, média és sport (DCMS) bizottság kedden meghallgatja Nigel Huddleston sportminisztert, Mark Bullinghamet, a Labdarúgó Szövetség vezérigazgatóját, valamint a Premier League politikai és vállalati ügyekért felelős igazgatóját, Helen MacNamarát.

A bizottság elnöke, Julian Knight azt mondta, a meghallgatás során azt vizsgálják egyebek mellett, hogy „az orosz pénz milyen szerepet tölt be nemzeti játékunkban, valamint azt is, hogy a kormány miként alkalmazza a konkrét személyekre a sportszankciókkal és bojkottokkal kapcsolatos általános politikáját, azaz kivel szemben és hogyan léptessen életbe pénzügyi szankciókat."

Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.