"Ez nem más, mint a magánmegtakarítások államosítása" - közölte Gowin hétfőn, kilépésének bejelentésekor. "Elértünk egy határt, amelyen túl a párthoz való hűség már ellentmondana a lengyel emberekkel szembeni lojalitásnak. Lelkiismeretem nem engedi meg, hogy a párt tagja maradjak" - fogalmazott.

Gowin kilépésével a kormánykoalíció alsóházi többsége mindössze két főre csökkent. Egyes hírek szerint a közeljövőben egy további, Gowin szövetségesének tartott képviselő, Jacek Zalek is otthagyhatja a PO-t.

Donald Tusk miniszterelnök hatalma egyelőre nincs veszélyben, de ha parlamenti támogatottsága tovább erodálódik, az a kormánykoalíció felbomlásához és előre hozott választásokhoz vezethet Lengyelországban a Reuters hírügynökség értékelése szerint.

Tusk múlt hét szerdán jelentette be, hogy Lengyelország radikális nyugdíjreformot hajt végre, amelynek keretein belül az állam magához vonja a magánnyugdíjpénztárak állampapír-portfólióját, és a továbbiakban nem teszi kötelezővé a magánnyugdíj-pénztári befizetéseket. Tusk úgy értékelte a reformot, hogy az kedvező lesz a nyugdíjasoknak, az állam számára pedig lehetővé teszi az adósság csökkentését.

A lengyel nyugdíjrendszer eddig kétpillérű volt, az állami nyugdíjalapba és a magánynyugdíjpénztárakba való kötelező befizetéseken alapult. A második pillér fennmarad ugyan, de minthogy a befizetés önkéntes lesz, elemzők szerint a magánnyugdíj-pénztári rendszer belátható időn belül tökéletesen marginalizálódik. A pénztárak hevesen tiltakoznak a vártnál jóval radikálisabb reform ellen, azzal érvelve, hogy az piactorzító hatású, és káros az államra nézve is, mert arra ösztönzi a pénztárakat, hogy külföldön keressenek befektetési lehetőségeket.

Gowint a PO konzervatív szárnyának nem hivatalos vezetőjeként tartották számon. A politikus az elmúlt hónapokban többször is konfliktusba került Tusk kormányfővel. Így például hozzá közel álló képviselők hiúsították meg - az ellenzéki nemzeti konzervatívokkal karöltve - a bejegyzett élettársi viszonyra vonatkozó, a PO által beterjesztett törvénytervezet elfogadását. Gowin a mesterséges megtermékenyítés kérdéseiben is szembemegy pártjának többségével.

Májusban Tusk azért váltotta le az igazságügyi miniszteri posztról, mert egy interjúban azt nyilatkozta, hogy Németország embriókat importál Lengyelországból, s azokat kutatási célokra használja fel. Ezután Gowin Tusk ellenében elindult a párt elnökségéért is, de csak a voksok 20 százalékát szerezte meg.