Könnyen meglehet, hogy sosem fogják viszontlátni a pénzüket azok, akik a Blue Air azon járataira váltottak jegyeket, melyeket később törölt a társaság - írja a Maszol a cég sorozatos botrányait követve. Az egyetlen romániai fapados légitársaság 2021 áprilisa és az idei év áprilisa között 11 ezernél is több járatot törölt, ami utasok tízezreit érintette.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) ezért minden idők legnagyobb hazai bírságát szabta ki a cégre, kétmillió eurót. Az ANPC arra is kötelezte a légitársaságot, hogy 10 napon belül fizesse vissza a hoppon maradt ügyfeleknek a jegyek árát.
Nem tud fizetni a légitársaság
Valószínű azonban, hogy az utazni vágyok nagy része keresztet vethet a pénzére. A fogyasztóvédelem megállapította, hogy a Blue Air 66,585 millió lej (5,4 milliárd forint) értékben adott el jegyeket az utóbb törölt járatokra. A visszatérítendő összeg ennél valamivel kisebb, mivel az ügyfelek egy része később felhasználta a jegyét. A cég 73 ezer embernek tartozik.
Az ANPC-vel folytatott tárgyalások során a Blue Air azt ajánlotta, hogy napi 15 ezer eurót fizet vissza az ügyfeleknek. „Ez azt jelentené, hogy az emberek 700 nap alatt kapnák vissza a pénzüket. Aztán napi 20 ezer eurót javasoltak, ami 500 napnál többet jelentene. Véleményünk szerint ez nem megoldás azon ügyfelek számára, akik már másfél éve várnak a pénzükre” – mondta Horia Constantinescu, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke.
Irány a csőd
Constantinescu meg van győződve róla, hogy a Blue Air csődöt fog jelenteni. Véleménye szerint ennek a jele az is, hogy a légitársaság nem vette át a bírság kiszabására vonatkozó jegyzőkönyvet. „Normális esetben, ha tudod, hogy ártatlan vagy, átveszed a jegyzőkönyvet, majd pedig megtámadod a bíróságon. Ha át sem veszed, azt jelenti, húzni akarod az időt, még meghirdetsz pár járatot, majd az utolsó pillanatban törlöd őket” – mondja Constantinescu.
A Blue Air közleményben tudatta, hogy bíróságon próbálja meg érvényteleníteni az ANPC által kiszabott bírságot. Egyúttal azzal vádolja a fogyasztóvédelmet, hogy pénzt és értékes karórákat kértek annak fejében, hogy ne bírságolják meg a társaságot.