A Nissan szóvivője hírügynökségi megkeresésre nem kommentálta az értesülést.
Carlos Ghosnt, a Nissan-Renault-Mitsubishi autóipari szövetség elnök-vezérigazgatóját hétfőn tartóztatták le a japán pénzügyi és tőzsdei törvények megsértésének vádjával. Carlos Ghosn a vád szerint öt év alatt tényleges jövedelménél 5 milliárd jennel (40 millió euró) kisebb összeget jelentett a tokiói tőzsdének benyújtott beszámolókban, illetve más pénzügyi szabálytalanságokat is elkövetett és saját célra vett igénybe céges forrásokat.
Carlos Ghosn 1999 júniusában a Renault delegáltjaként ügyvezető igazgatóként kezdte pályafutását a Nissannál és nevéhez fűződik a cég megmentése a csődtől. 2000-ben a Nissan elnökévé, majd 2001-ben vezérigazgatójává lépett elő, mely utóbbi posztot 2017-ig tartotta meg.
A Nissan kilenctagú felügyelőbizottságában a Nissan öt igazgatója mellett a Renault két delegáltja, valamint "függetlenként" egy korábbi kormányhivatalnok és egy autóversenyző ül. Az NHK tévécsatorna jelentése szerint a felügyelőbizottság egyhangúlag döntött a felmentés mellett.
A Renault felügyelőbizottsága szerdai ülésén viszont nem mentette fel posztjáról Carlos Ghosn vezérigazgatót, hanem ügyvivőt nevezett ki helyettesítésére. A francia állam 15 százalékos részesedéssel rendelkezik a Renault autógyárban.
A Nissan-Renault-Mitshubishi autógyári szövetség harmadik tagja, a Mitsubishi Motors felügyelőbizottsága jövő heti ülésén dönt Carlos Ghosn elnöki megbízatásáról.
A Renault 43,4 százalék szavazatra jogosító részvénytulajdont tart a Nissanban, a Nissan pedig 15 százalék nem szavazó részesedést a Renault autógyárban. A japán és francia pénzügyminiszter csütörtökön találkozik Párizsban az autógyári szövetség sorsának a megvitatására. Eddigi jelzéseik szerint mindkét fél a szövetség megtartását és stabilizálását szorgalmazza.