A pénzügyi válságok kirobbanásának egyik jellemző időpontja augusztus. A BNP Paribas 2007. augusztus 9-én jelentette be, hogy befagyasztja bizonyos alapjait, mert az USA-ban kirobbant jelzálogpiaci válság miatt fizetésképtelenek. Két éve a nyár végén kezdtek elszállni az olasz és a spanyol kötvényhozamok és Szaddám Huszein is augusztusra időzítette az iraki hadsereg kuvaiti invázióját. Az piacok, akárcsak a nyaralni indulók, ilyenkor délnek veszik az irányt - elmélkedik a nyár utolsó hónapjának kilátásairól Moorad Choudhry matematika professzor, a The Principles of Banking című könyv szerzője a CNBC-n megjelent cikkében.

A szakértő korábban úgy gondolta, hogy az augusztusi gondok oka röviden a tapasztalatlanság. Pontosabban az, hogy a pénzintézetek vezetőinek és tapasztalt beosztott munkatársainak jelentős része ilyenkor megy szabadságra. Emiatt kisebb létszámú személyzet ül a számítógépek mögött, sok köztük a kezdő és a kevés tapasztalattal rendelkező kockázatkezelő menedzser. Ez a csapat azután nem tudja kezelni a romló piaci helyzetet és a nagyobb, bonyolultabb pénzügyi pozíciókat.

Fejétől bűzlik a hal

Ez a magyarázat azonban nem lehet kielégítő. A pénzintézetek kockázatvállalásának határt szabó kereskedési korlátok érvényben vannak akkor is, ha a főnök személyesen irányítja a dolgokat, és akkor is, ha egy pöttyös képű kezdő püföli a billentyűket. Nagy baj van annál a banknál, amely képtelen kezelni a kockázatokat, ha a vezetők házon kívül vannak. Sokat elárul arról, hogy nem tudják megfelelően delegálni a feladatokat és a felelősségi szinteket.

Más szóval nem lehet a beosztottakra kenni a problémát. A menedzsmentnek tudnia kell, hogy a kockázatok nem várják meg, amíg a bankok legfontosabb vezetői fórumai, köztük a havonta tartott ALCO-értekezletek (asset-liablitiy committee) meghozzák a megfelelő döntéseket. Az utóbbiak augusztusi ülését jellemzően elhalasztják - így aztán szeptemberig lefagy az irányítás. Eközben például Ázsiában nincs az a szabadságkultúra, mint Európában és az USA-ban, ezért a piacokon az élet megy tovább.

Házőrzőre van szükség

Choudhry mindennek alapján egyet biztosan állít: a döntések halogatása csak azért, mert sokan szabin vannak, nem helyénvaló. Ugyanakkor persze nem lehet túlságosan korlátozni az alkalmazottak jogát arra, hogy megválasszák az évi rendes pihenés időpontját. Talán a döntéshozatal jobb delegálása megoldást hozhat, végül is ahogy a mondás tartja: Minek kutyát tartani, ha te magad ugatsz? A lényeg, hogy a visszatérő augusztusi válságok kezelését megkönnyítené, ha gondoskodnának a kockázatkezelés folyamatosságáról.