A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

Az ukrán kormány ötödére, 1492-ről 296-ra szűkítette a stratégiainak minősített állami cégek listáját, ezzel készítve elő mintegy 1200 vállalat privatizációját − jelentette a Kommerszant Ukraine kijevi üzleti napilap. A lap tulajdonába került törvénytervezet szerint az eladandók között van a Turboatom villamosgép-ipari cégóriás, a Naftogaz állami energetikai monopólium, energiavállalatok, olaj- és gázszállító csőhálózatok, gabonasilók, számtalan ipari létesítmény, rádió- és tévécsatornák, könyvkiadók, sőt tizennyolc kivételével valamennyi szénbánya.

Ez a példátlan privatizációs hullám az élet számos területén hozhat alapvető változásokat, az energiaszektorban pedig radikális átalakulást jelent. Az ukrán szakértők szerint a magántőke bevonása jelentősen javíthatja a szektor helyzetét, de ehhez szerintük nemcsak az szükséges, hogy a folyamat átlátható legyen, hanem az is, hogy az állam tartsa kontrollja alatt az ágazatot. A részletes listát még nem hozták nyilvánosságra, de Mikola Azarov miniszterelnök még a nyáron úgy nyilatkozott, hogy akár egyes hadiipari cégek privatizálását is elképzelhetőnek tartják.

A VTB Capital értékelése szerint a tömeges nagyprivatizáció a következő években jelentős bevételt hozhat az ukrán költségvetésnek és javíthatja az ország általános pénzügyi helyzetét. A problémát abban látják elemzői, hogy a privatizációs folyamat eddig nem mindig felelt meg a transzparencia és a versenyképesség feltételeinek. Ezt ukrán ellenzékiek úgy fordítják le, hogy rámutatnak: az eddigi nagy privatizációs ügyek nyertesei főleg Rinat Ahmetov és Dmitro Firtas, Viktor Janukovics államfő kampányának finanszírozói voltak. Ahmetov köre különösen az áramtermelésben és -szolgáltatásban, Firtasé a regionális gáztársaságok körében aratott.