A megmozdulások részvevői közül többeket New Yorkban és Detroitban őrizetbe vettek az üzletek forgalmának akadályozása miatt. A munkáltatók szerint az alkalmazottak követeléseinek teljesítése, ami sok esetben a bérek megduplázását jelentené, felhajtaná az árakat az ágazatban, amelyben rendkívül kiélezett konkurenciaharc folyik.
Az Egyesült Államokban a szövetségi alkalmazottak esetében 7 dollár 25 cent a minimális órabér, amit a legtöbb gyorsétterem-lánc is mértékadónak tekint. Ez éves szinten mintegy 15 ezer dolláros jövedelem, amiből főleg a családdal rendelkezők szerint nem lehet megélni.
A szövetségi kormány által foglalkoztatott személyek esetében ezt az összeget Barack Obama elnök 2015. január 1-jétől 10 dollár 10 centre emeli. Ennél jelenleg négy államban alacsonyabb a minimálbér, ötben pedig nem szabályozták ezt a kategóriát.
A seattle-i önkormányzat júniusban szavazta meg, hogy a városban 2021-ig 15 dolláros minimális órabért vezessenek be, ami messze a legmagasabb lesz az Egyesült Államokban.
Barack Obama elnök többször is sürgette, hogy a kongresszus hagyja jóvá az országos minimálbér - két demokrata honatya, Tom Harkin szenátor és George Miller képviselő által kezdeményezett - általános növelését, de az ügy elakadt a törvényhozásban. A kérdés fontos része a demokraták narratívájának a két hónap múlva megtartandó "félidős" kongresszusi választásokat előkészítő kampányban.
A Harkin-Miller törvényjavaslat értelmében a minimális órabért lépcsőzetesen minden amerikai munkavállaló esetében 10 dollár 10 centre kellene felemelni, majd az inflációhoz igazítva indexálni. Az indítvány értelmében több mint két évtized után először emelnék a borravalós szakmákban alkalmazottak minimálbérét is.
Az amerikai minimálbér reálértéke jelenleg az 50-es évek szintjén áll. Az Egyesült Államokban 1938 óta 22 alkalommal emelték a minimálbért, a növekményt azonban rendre felemésztette az infláció.