A kaliforniai San Joséban Edward Davila amerikai kerületi bíró a 38 éves Holmes-t három rendbeli csalás és egy rendbeli összeesküvés miatt ítélte el, miután az esküdtszék tavaly januárban, egy három hónapon át tartó tárgyalást követően elítélte. Az ügyészség 15 év börtönbüntetést javasolt, míg a védelem azt szorgalmazta, hogy a bíró ne szabjon ki börtönbüntetést – írja a Reuters.
Az ítélethirdetés során Holmes sírva mondta, hogy "lesújtották" a kudarcai, és sok mindent másképp csinált volna, ha lett volna rá lehetősége.
"Mély szégyent éreztem azért, amin az emberek keresztülmentek, mert cserbenhagytam őket" - mondta Holmes.
Az ítélethirdetés előtt Davila "sok szempontból aggasztónak" nevezte az ügyet, és megkérdőjelezte, hogy mi motiválta Holmes-t, a "briliáns" vállalkozót, hogy hamisan tüntesse fel cégét a befektetőknek.
"Ez egy olyan csalási ügy, amelyben egy izgalmas vállalkozás nagy reményekkel indult el, hogy aztán valótlanságok, félrevezetés, egyszerű önhittség és hazugságok miatt meghiúsuljon" - mondta a bíró.
Holmes ügyvédei várhatóan azt kérik majd a bírótól, hogy a tervezett fellebbezés ideje alatt óvadék ellenében szabadlábon maradhasson. Várhatóan fellebbeznek a bíró döntései ellen.
Jeff Schenk helyettes államügyész a meghallgatáson azt mondta Davilának, hogy a 15 éves büntetés "azt a kijelentést tenné, hogy a cél nem szentesíti az eszközt".
Holmes ügyvédje, Kevin Downey házi őrizetet kért, mondván, hogy az enyhítés indokolt, mert ellentétben azzal, aki "nagy bűntettet" követett el, őt nem a kapzsiság motiválta.
A szövetségi próbaidős hivatal 9 év börtönbüntetést javasolt a bírósági papírok szerint.
Stephanie Hinds amerikai ügyész szerint a Holmesra kiszabott ítélet "tükrözi a hatalmas csalás merészségét és az általa okozott elképesztő károkat".
Az ügyészek a tárgyalás során azt mondták, hogy Holmes hamisan adta elő a Theranos technológiáját és pénzügyeit, többek között azt állítva, hogy miniatürizált vérvizsgáló gépe képes tesztek egész sorát lefuttatni néhány csepp vérből. Az ügyészek szerint a vállalat titokban más cégek hagyományos gépeire támaszkodott a betegek tesztjeinek lefuttatásához.
Holmes a saját védelmében tanúskodott, és azt mondta, hogy akkoriban úgy gondolta, hogy a kijelentései pontosak voltak.
Négy vádpontban elítélték, de felmentették négy másik vádpontban, amelyek szerint becsapta a Theranos tesztekért fizető betegeket.
A Theranos azt ígérte, hogy forradalmasítja a betegek diagnosztizálását, mivel a hagyományos laboratóriumokat kis gépekkel váltja fel, amelyeket az otthonokban, a gyógyszertárakban és akár a harctéren is használhatnak.
A Forbes szerint 2014-ben, amikor 30 éves volt, és a Theranosban lévő részesedése 4,5 milliárd dollárt ért, Holmes-t a világ legfiatalabb női self-made milliárdosának nevezték. A Theranos azután omlott össze, hogy 2015-ben a Wall Street Journal egy sor cikke megkérdőjelezte a technológiáját.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!