A Citigroup egy hitelkártya-egyenlegekből álló portfóliót, valamint személyihitel-állományt ad el az orosz Uralsib Banknak – jelentette be a cég a hétvégén. Az ügyletre azért került sor, mert Oroszország ezen a héten megtiltotta a 45 bank - többnyire nyugati és ázsiai hitelezők, köztük az UniCredit, a Raiffeisen és maga a Citi - részvénytőkéjével való kereskedést, hacsak a Kreml nem ad külön felmentést a korlátozás alól. Mindez nyomást helyezett az amerikai pénzügyi csoportra, amely az orosz-ukrán háború óta próbál kivonulni az országból.

Az ügylet akkor valósulhat meg az Uralsib és a Citi között, ha az ügyfelek is beleegyeznek az eladásba. Az amerikai bank nem hozta nyilvánosságra az üzlet pénzügyi részleteit, csak annyit közöltek, hogy az üzlet részeként nem adja át egyetlen alkalmazottját és fiókját sem az orosz pénzintézetnek.

A magántulajdonban lévő Uralsib, amely a vagyonát tekintve a 30 legnagyobb oroszországi bank közé tartozik, szintén nem hozta nyilvánosságra az ügylet értékét, de közölte, hogy a hitelportfólió hitelminősége „jelentősen jobb a piaci átlagnál”. Mindez lehetővé teszi a bank számára, hogy növelje ügyfélbázisát Moszkvában és Szentpéterváron.

Elvira Nabjullina, az orosz központi bank kormányzója, akit a Citi és az Uralsib közötti üzletről kérdeztek, egy pénteki tájékoztatón elmondta, hogy a már említett tilalom csak a részvényesi tőkével kapcsolatos ügyletekre vonatkozik. Hozzátette, hogy az ilyen ügyletek engedélyezésének kritériumait még meg kell határozni – számolt be a Reuters.

„Amíg ilyen kritériumokat nem állapítanak meg, addig a rendelet részleteit dolgozzák ki. A tényezők egész sorát fogják figyelembe venni” - mondta Nabjullina, aki szerint az eszközök eladásának lehetőségét illetően, a rendelet csak a részvényekkel való tranzakciókra vonatkozik.

Már mentek volna, most gyorsabban pakol a Citi

Citi tavaly beleegyezett abba, hogy a Jane Fraser vezérigazgató által vezetett átalakítás részeként megválik oroszországi kiskereskedelmi tevékenységétől. A kivonulás körét márciusban kiterjesztették a kereskedelmi banki üzletágára is a február 24-i ukrajnai inváziót követően. Augusztusban a bank közölte, hogy a következő 18 hónapban mintegy 170 millió dollárnyi (70,35 milliárd forintnyi) költséggel számol, mivel felszámolja az országban folytatott fogyasztói és kereskedelmi banki tevékenységét.

Más nagy amerikai bankok, köztük a Goldman Sachs Group és a JPMorgan Chase szintén kivonultak Oroszországból, miután az országot a Nyugat szankciókkal sújtotta.