A londoni székhelyű szervezet felügyelőbizottsága arról tájékoztatott: 2013-ban tartanak legközelebb EU-szintű banki stresszteszteket.
A decemberi vizsgálatok alapján a 9 százalékos banki tőkemegfelelési kritériumot nem teljesítő bankoknak január 20-ig kellett jelezniük feltőkésítési terveiket a nemzeti pénzügyi felügyeletek felé. Az EBA most ezekről a tervekről adott előzetes jelentést. Az EBA csütörtök este arról tájékoztatott: márciusig közlik az érintett bankokkal, hogy megfelelőnek ítélték-e a tőkepótlási terveiket. A 9 százalékos tőkeszintet június végéig kell teljesíteniük a bankoknak.
Az EBA közlése szerint a benyújtott tervek 26 százalékos többlettőkét eredményeznek az eredeti célkitűzésen felül, így némi mozgástér van az esetleges alulteljesítések esetére. A teljes tőkehiány 96 százalékát közvetlen tőketranzakciókkal fedeznék a bankok, és az ilyen ügyletek az összes bejelentett lépés 77 százalékát adják. A tőketranzakciók nagy része tőkebevonásból, eredményvisszatartásból, illetve hibdridtőke alaptőkévé alakításából áll össze.
A fennmaradó 23 százalékot a kockázattal súlyozott eszközállományt érinti.
A bankhatóság megállapította: a bankrendszert érintő állami programok hatásait figyelembe véve a reálgazdasági hitelezést befolyásoló lépések kevesebb mint 1 százalékát teszik ki a teljes összegnek.
A magyar bankoknál nincs szükség tőkepótlásra
Az EBA decemberi stresszvizsgálatán állapította meg, hogy a rendszerkockázati jelentőségű európai bankoknak összesen 114,7 milliárd euró többlettőkére van szükségük a 9 százalékos tőkemegfelelési követelmény teljesítéséhez. A szervezet akkor megállapította, hogy a magyar bankoknál nincs szükség tőkepótlásra. Az OTP Bank az egyetlen rendszerkockázati jelentőségű magyar bank.
A magyarországi bankok külföldi anyavállalatai közül a legnagyobb hiánya az olasz UniCreditnek van, 7,97 milliárd euró. A másik, magyarországi érdekeltséggel bíró olasz pénzintézetnek, az Intesa Sanpaolónak nincs pótlólagos tőkeigénye. Az osztrák Raiffeisen banknak 2,127 milliárd euró, az Erste Groupnak 743 millió euró tőkebevonásra lesz szüksége. A belga KBC Bank, illetve az MKB anyabankja, a Bayerishce Landesbank már most teljesíti a 9 százalékos tőkemegfelelési kritériumot.
Az Európai Unió tagállamainak állam- és kormányfői október 27-i válságtanácskozásuk alkalmával döntöttek arról, hogy az euróövezeti adósságválság átfogó megoldási csomagjának részeként magasabb tőkekövetelmények elé állítják a legnagyobb európai bankokat.