Az orosz űrvállalatnak, a Roszkozmosznak sikerült eladnia legfantasztikusabb, de gazdaságilag csődöt mondott projektjét, a Sea Launch-ot. A vevő valószínűleg az amerikai Boeing, eddigi kisebbségi tulajdonos - írta a TASZSZ - , de sem ezt, sem a vételárat hivatalosan nem hozták nyilvánosságra.
Ebben az esetben a szó szoros értelmében űrkikötőről van szó - egy olyan, az Egyenlítőn úszó létesítményről, amelyről űrrakétákat bocsáthatnak fel, földrajzi helyzetének köszönhetően a hagyományos kilövőhelyeknél kisebb költséggel.
A Sea Launch-ot 1995-ben alapították, mint az akkor legnagyobb orosz űrvállalat és a Boeing vegyesvállalatát, norvég és ukrán cégek részvételével. A kereskedelmi vállalkozás 2009-ben csődbe ment, ekkor az Energia megszerezte részvényei 85 százalékának tulajdonjogát. Az orosz-ukrán háború azonban végleg betett a tervnek: a Sea Launch-ot ugyanis a Zenit rakétákhoz tervezték, amelyek Ukrajnában készültek, viszont 70 százalékban orosz alkatrészekből.
A Roszkozmosz többször utalt rá, hogy átalakítja az űrállomást, alkalmassá téve az új, szintén csak kísérleti stádiumba Angara rakéta legkönnyebb változatának kilövésére, a vállalat eladása azonban ezt is meghiúsítja.