A svéd Ikea bútorkereskedelmi lánc egymilliárd eurót költ a megújuló energiafajták felhasználásának bővítésére 2020-ig - jelentette be a cég. Ezzel akarják segíteni a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának visszaszorítását, azaz a globális felmelegedés elleni harcot. Az összeg megszégyeníti azokat a gazdag országokat, amelyek vonakodnak jelentős összegekkel támogatni a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését szolgáló intézkedéseket - derül ki a Financial Times cikkéből (FT)

A családi tulajdonban lévő vállalat 500 millió eurót szán a szélenergia felhasználásának előmozdítására és 100 milliót fordít a napenergia-rendszerek elterjedésének segítésére. A maradék 400 millió eurót az Ikea Foundation szervezeten, azaz a cég jótékonysági alapítványán keresztül fogják elosztani. Ebből olyan embercsoportokat és régiókat támogatnak a következő öt évben, amelyeket a legsúlyosabban érint a globális felmelegedés.

Lehet beszállni!

A cégcsoport arra biztat más vállalatokat is, hogy álljanak elő hasonló kezdeményezésekkel. Az Ikea vezetősége úgy véli, hogy ha elég sok pénzt tudnának összedobni így, akkor gyorsabban le lehetne váltani a hagyományos energiahordozókat az elektromos áram előállításában. Ha minden vállalat azt tenné, amit mi, akkor az áramtermelés már 2020-ra vagy néhány évvel később teljesen átállhatna alternatív forrásokra - jelentette ki Steve Howard, a cég fenntarthatóságért felelős vezetője.

A bejelentést a decemberi párizsi ENSZ-klímacsúcsot előkészítő bonni tanácskozás kezdetéhez igazították. Erre 200 ország megbízottait várják. Feladatuk a megállapodástervezet szövegének kidolgozózása. A legnagyobb akadály, amelyet le kell küzdeni, egyes jómódú országok fösvénysége. Ezek ugyanis nem akarnak pénzt adni a szegény államoknak a klímaváltozás elleni küzdelemre.

Van némi mozgás

Az Ikea lépése szakértők szerint jól mutatja, mit tehetnek a magáncégek a szén-dioxid-kibocsátás visszaszorítására. Az akciósorozat kiváló reklám, továbbá üzlet is, hiszen a bútorkereskedő kezében lévő szélfarmokon termelt áram bevételhez juttathatja a vállalatot. Más kérdés, hogy az Ikea nem tőzsdén jegyzett társaság, így nem vonatkoznak rá merev elszámolási követelmények és nem kényszerül olyan erős profittermelésre, mint azok a cégek, amelyek menedzsmentje mindig ott érezheti a nyakán a részvényesek hideg leheletét.

Ennek ellenére mások is igyekeznek megtenni, ami tőlük telik. A francia Axa biztosító például leépíti a szénipari ágazattal kötött, 500 millió euró értékű üzleteit és 2020-ra a jelenlegi háromszorosára, hárommilliárd euróra növeli a zöldenergiával összefüggő befektetéseit. A norvég parlament nemrégiben felszólította az ország olajbevételeiből gründolt vagyonalapjának kezelőit, hogy vonják vissza az olyan vállalatokban lévő befektetéseket, amelyek olaj kitermelésével vagy elégetésével foglalkoznak.

Nem most kezdték

Az Ikea egymilliárdos felajánlása jelentős a cég 28,7 milliárd eurós tavalyi bevételének tükrében. Ez például csak a harmada az Axa forgalmának. Emellett a svéd cégcsoport már eddig is bizonyított a klímaváltozás elleni harcban: 2009 óta 1,5 milliárd eurót költött a szél- és a napenergia támogatására. Saját épületeik tetején 700 ezer napelemet helyeztek el annak a tervnek a keretében, amelynek értelmében önellátóvá akarják tenni energiából saját ingatlanaikat.

A vállalat tulajdonában van 314 szélturbina, amelyek többsége messze van az áruházaiktól. Ezeknek a berendezések jórészt az USA-ban és Kanadában találhatók. Tavaly megvásároltak két nagy szélkerékfarmot az Egyesült Államok Illinois és Texas államaiban. Howard elismeri, hogy a megújuló energiára fordított pénz üzletileg is hasznos befektetés. Nem véletlen, hogy több tucat nagyvállalat, köztük az Apple is egyre többet költ a tiszta energiaforrásokra - emlékeztet az FT.