Augusztusban az előzetessel megegyező 47 pontra emelkedett az euróövezeti feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) végleges értéke a hat és fél éves mélypontnak számító júliusi 46,6 pontról. Az augusztusi feldolgozóipari BMI a javulással együtt is a második legalacsonyabb érték lett 2013 áprilisa óta - írta az MTI.
A BMI értéke augusztusban már hét egymást követő hónapban tartózkodik a teljesítmény növekedését a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határ alatt.
Kapcsolódó
Az euróövezeti országok közül a görög feldolgozóipar mutatta a legjobb teljesítménynövekedést augusztusban az 54,9 pontos BMI tanúsága szerint.
A holland mutató 51,6 pontot, a francia 51,1 pontot ért el. Zsugorodott a teljesítmény Spanyolországban 48,8 pontos mutatóval, Olaszországban 48,7 ponttal, Írországban 48,6 ponttal, Ausztriában 47,9 ponttal és a legnagyobb európai nemzetgazdaságban, a németországiban 43,5 ponttal. A német feldolgozóipar teljesítménye júliusban hét havi mélypontot ért el és augusztusban már a nyolcadik egymást követő hónapban tartózkodott 50 pont alatt.
Augusztusban folytatódott a nyári teljesítménycsökkenés az euróövezeti feldolgozóiparban, bár kissé javult az előző havihoz képest. Mivel az augusztusi érték a második legalacsonyabb 2013 eleje óta és az üzleti hangulat is jelentős mértékben romlott, minden jel arra utal, hogy a feldolgozóiparban a helyzet további romlására számítanak a vállalatok - foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.
A gyenge teljesítménymutatók alapján a feldolgozóipar a harmadik negyedévben is hátráltató tényezőként hat majd a gazdasági növekedésre. A jelenlegi adatok alapján az árutermelés egy százalékos negyedéves csökkenésére lehet számítani a harmadik negyedévben.
A legnagyobb aggodalmat továbbra is a kereskedelmi konfliktus és az importvámok emelése okozza a termelővállalatok körében és az ellentétek eszkalálódása augusztusban csak tovább erősítette a kockázatkerülést - mondta, kiemelve, hogy a legnagyobb teljesítménycsökkenést a járművek és gépipari berendezések globális keresletcsökkenésének leginkább kitett német feldolgozóipar szenvedte el.