Lengyelország cseppfolyós-földgáz (LNG) befogadására alkalmas tengeri terminált épít az ország északi részén, fejleszti a Litvániába vezető vezetékrendszert, hogy oda is tudjon gázt szállítani, és 2000 kilométer új vezetéket fektet le az országon belül a következő tíz évben.
Tomasz Chmal, a Sobieski intézet elemzője szerint az észak-déli irányú vezeték, amelynek építését már megkezdte Lengyelország, jó alternatíva a délebbre levő országoknak, hogy ne csak orosz gázt tudjanak vásárolni. Az elemző szerint Szlovákia, Magyarország és Bulgária így piaci áron juthatna gázhoz, nem annyiért, amennyit az orosz Gazprom most megszab.
A lengyelországi gázellátó hálózatot üzemeltető Gaz-System vezérigazgatója, Jan Chadam szerint Lengyelország évi 10 milliárd köbméter gázt exportálhatna délre, úgy, hogy közben már idén is 1,5 milliárd köbméter gázt szállítanak keletre, Ukrajnába. Jan Chadam szerint 2018-19-re épülhet meg az észak-dél vezeték.
A logisztikai kapcsolatok már nyugaton is megvannak, április óta van arra lehetőség, hogy Németország felől is kapjon gázt Lengyelország. Elemzők szerint még kell pár év, mire a szállítási kapacitások is kellően nagyok lesznek minden irányba, de Lengyelország mérete és földrajzi helyzete miatt minden lehetőség adott, hogy regionális elosztó központtá váljon az ország.
Persze hogy palagáz
Anna Bulakh a tallinni Nemzetközi Biztonságpolitikai Intézet munkatársa szerint a politikai akarat és a gazdasági erő is megvan a lengyelekben. Lengyelország egy integrált európai energiapiacban gondolkozik.
Az elemzők szerint a nagyobb energiabiztonságnak azonban ára van. Lengyelországnak be kell fektetnie a palagáz kitermelésbe, hogy legyen mit szállítani a vezetékekben, és akár harmadával nagyobb árat kell fizetnie a közel-keleti LNG-ért, mint a most importált orosz gázért.