"Függetlenül a Mol bejelentésétől, a kormánynak meg van a saját időhorizontja, és megfelelő válasszal áll elő a magyar olajvállalat legújabb bejelentését illetően" - mondta Zdravko Maric pénzügyminiszter kedden újságíróknak Zágrábban.
Maric emlékeztetett: a horvát kormány által létrehozott, a Mollal konzultációkat folytató tanács döntése szerint az energetikai minisztérium készíti elő a folyamatot egy olyan, "tanácsadás szempontjából globális játékos" kiválasztására, amely részt vesz a visszavásárlási folyamatban, az INA helyzetének felmérésében és általában, a működési stratégiájának meghatározásában is.
Zágráb augusztusban közölte, hogy befektetői tanácsadót keres, amely segíti a kormányt az "esetleges visszavásárlási tranzakcióban", és az lesz a feladata, hogy szakértői értékbecslést végezzen, valamint potenciális stratégiai partnereket kutasson fel.
Kara Pál, a Mol-csoport jogi igazgatójának az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában azt mondta: a vállalat igazgatótanácsa 2013-ban kinyilvánította, hogy az INA vagy piacgazdasági alapokon működik, vagy pedig kivásárolják a magyar részesedést. Hozzátette, hogy a folyamat azóta is tart, a Mol nyitott a tárgyalásra.
A horvát kormány még 2014 elején fordult nemzetközi döntőbírósághoz, mert álláspontja szerint a Mol korrupció révén szerezte meg az INA irányítását, elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt, a horvát olajfinomítókban eszközlendő Mol-befektetések, és a magyar befektető megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket. A Mol mindvégig tagadta a vádakat.
A genfi döntőbíróság Horvátországnak a vesztegetésre, a társaságirányításra, valamint a 2003-as részvényesi megállapodás állítólagos megszegésére vonatkozó valamennyi kérelmét elutasította. A horvát kormány a svájci szövetségi bíróságon megkísérelte a választott bíróság döntésének hatályon kívül helyezését, ezt a bíróság múlt pénteken elutasította.
A döntőbírósági határozat után Andrej Plenkovic horvát kormányfő 2016. december 24-én rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a horvát állam kivásárolja a Mol Nyrt. részesedését az INA-ból.
Legutóbb Igor Szecsin, az orosz Rosznyefty vezetője a Jutarnji List című horvát napilapnak nyilatkozott arról, hogy a Mol részesedését az orosz vállalat veheti át az INA-ban, amennyiben a horvát kormány új stratégiai partnert keres.
Az INA 49,08 százaléka a Molé, és a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a társaságban. A cég 44,84 százaléka a horvát államé.
Címlapkép: INA Press