A négyéves mandátumának lejárta előtt gyakorlatilag eltávolították a székéből Pat Gelsingert, az Intel vezérigazgatóját. Bennfentes információk szerint az igazgatótanács múlt heti ülésén lényegében ultimátumot adtak a cégvezetőnek: vagy önként távozik a cég éléről vagy eltávolítják.
Gelsinger végül az előbbit választotta, így december 1-jén közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonya a vállalatnál.
Kapcsolódó
Helyét ideiglenesen David Zisner pénzügyi vezérigazgató-helyettes és MJ Holthaus, termékportfólióért felelős vezető veszi át, míg az igazgatótanács elnöke Frank Yeary lett. Az Intel új, állandó vezérigazgatójának keresése már megkezdődött, azonban a vállalat további sorsa az igazgatótanács kezébe került.
Több évtizedet töltött a cégnél
A most távozó, 63 éves Pat Gelsinger több évtizede dolgozik az Intelnél:
- a '80-as években a rendkívül sikeressé vált i486 processzorcsalád kifejlesztésével,
- 2001-2009 között a vállalat első műszaki vezérigazgató-helyetteseként dolgozott.
- Ezt követően átment a VMWare-hoz vezérigazgatónak, illetve az anyacég EMC-nél is betölthetett különböző vezető pozíciókat.
Az Intelhez 2021-ben tért vissza vezérigazgatóként, röviddel a kinevezése után felvázolt egy tervet a nehézséggel küzdő cég növekedésének a beindítására – a tervezet középpontjában a bérgyártói tevékenység mielőbbi beindítása állt. Ezzel nem elsősorban a klasszikus processzorpiaci szereplők (pl. AMD, Qualcomm), hanem a TSMC és a Samsung vetélytársává vált volna a mikroprocesszorairól ismert vállalat.
A bérgyártói tevékenység gazdaságos működéséhez óriási gyártókapacitás szükséges, melynek felépítésébe gigászi összegeket pumpált a cégvezetés. Csak az az Egyesült Államokban több mint 90 milliárd dollár értékben kezdtek gyárépítési és bővítési projektekbe melyhez 11 milliárd dollár értékű állami támogatást is elnyertek – írja a HWSW.
Ennek ellenére a gyártástechnológiai és tervezési bakik következtében eljutott odáig a cég, hogy saját tervezésű processzorainak gyártását részben ki kellett szerveznie a fentebb említett TSMC-hez, ami egy olyan precedensnek számított, melyre nem akadt példa a processzorgyártó több mint fél évszázados múltjában.
Lemaradtak az AI-bummról
Az elszálló költségek ellensúlyozására idén ősszel egy átfogó struktúraátalakítási tervet jelentett be Gelsinger, azonban nem sikerült megvalósítani a programját. A túlköltekezés mellett azt is felrótták a leköszönő cégvezérnek, hogy az irányítása alatt teljesen lemaradt az AI-forradalomról a mikroprocesszorairól ismert vállalat.
Az elemzők szerint az Nvidiaval való kontraszt jól szemlélteti az Intel ütemtévesztését, amely egy jóval kisebb befolyással bíró PC-s komponensgyártóból az AI-bummnak köszönhetően döbbenetesen gyorsan a világ legértékesebb vállalatává katapultálta magát – ma harmincszor többet ér, mint az Intel, miközben az utóbbi értéke Gelsinger vezetése alatt megfeleződött.
A mesterséges intelligencia kapcsán leköszönő cégvezér többször elmondta, hogy jól halad az az AI-adatközpontokba szánt processzorok gyártása és fejlesztése. Azonban a Microsoft és az Amazon által leadott megrendelések még ahhoz is kevésnek bizonyultak, hogy legalább nullára hozzák a bérgyártással foglalkozó foundry üzletág működését.
Óriási a baj a patinás chipgyártónál, már minden opció az asztalon van
Az Intel az elmúlt negyedévben 1,61 milliárd dolláros nettó veszteséget szenvedett el, amely miatt a vállalatvezetés már drasztikus lépéseket fontolgat. Itt olvashat a részletekről .Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!