Az év első három hónapjában a romániai bankszektor 520 millió lejes ( 130 millió eurós) profitot termelt, négyszer többet mint 2012 azonos időszakában - derül ki a jegybank (BNR) összesítéséből.

A 2008-as rekordszintű, 4,4 milliárd lejes profitot követően a román bankszektor súlyos veszteségeket könyvelt el. Tavaly a negyven romániai pénzintézet kumulált vesztesége meghaladta a 2,1 milliárd lejt, ami közel háromszorosa a 2011-ben regisztrált veszteségnek. Ez idő alatt a sajáttőke-arányos nyereség 17 százalékról mínusz 5,4 százalékra zuhant.

A veszteségek egyik oka a nem teljesítő hitelekre képzett magas céltartalék, illetve az ezen hitelek miatt kieső bevétel. Március végén a bedőlt hitelek aránya már meghaladta a 19 százalékot, szemben a tavalyi év azonos időszakában mért 15,9 százalékkal. A rosszul teljesítő hitelek aránya eközben enyhén, 30 százalékról 29,2 százalékra mérséklődött, ám ez még így is 4 százalékkal haladja meg a tavaly márciusi értékeket. A fertőzött hitelállomány március végén 30 milliárd lejt összesített, ebből mintegy 7 milliárd a lakossági, a fennmaradó összeg pedig vállalati tartozás.

A helyi elővigyázatossági szabályoknak megfelelő tartalékolási gyakorlat miatt a bankok stabilitását azonban nem fenyegeti veszély. A BNR lejben 15, míg valutában 20 százalékon tartja a kereskedelmi bankok kötelező tartalékrátáit, noha a szakma évek óta követeli a lazítást.

Az év első három hónapjában 1,76 milliárd lejjel bővült a tartalékalap, amely így már 31,6 milliárd lejt összesít. A bankok nettó eszközállománya az év első három hónapjában 9 milliárd lejjel 356 milliárd lejre (82,6 milliárd euró) csökkent. Mindezek ellenére a romániai bankszektor kilátásai az előző évekhez képest jóval kedvezőbbek idén: a csökkenő infláció és az erőre kapott nemzeti valuta fellendítheti a belső fogyasztást, a javuló európai hangulat pedig beindíthatja a külföldi befektetéseket - bizakodik a szakma.

A pénzintézetek az építőiparra, elsősorban az infrastrukturális beruházásokra, az ipari teljesítmény növekedésére és ezáltal az export megugrására számít idén. Bizakodásra ad okot a bankároknak az is, hogy a lakosság alig 45 százaléka rendelkezik bankszámlával Romániában, miközben ez az arány Lengyelországban 70, Magyarországon 73, Csehországban pedig 81 százalék. Az uniós átlag pedig 93 százalék - derül ki az Unicredit adataiból.

Az olaszok növekedési potenciált látnak abban is, hogy az ingatlanhitelek GDP-hez viszonyított aránya is igen alacsony, alig 6 százalék miközben Lengyelországban ugyanez 20 százalék körül áll. A vállalati hitelek terén valamivel jobban áll az ország, a kihelyezett céges hitelállomány ugyanis eléri a GDP 20 százalékát miközben a fejlettebb tőke-és pénzpiaccal rendelkező Lengyelországban alig 16 százalék.