Reding két évvel ezelőtt kiadott felhívása, amelyben a nők számarányának önkéntes emelését kérte az európai cégektől, csekély visszhangra talált, mindössze 24 cég vállalt írásos kötelezettséget.
A német szövetségi kormány munkaügyi minisztere, Ursula von der Leyen már tavaly szorgalmazta, hogy a felső szintű vezetői állásokat - önkéntes alapon - több nővel töltsék be a cégek. A miniszter kezdeményezése azonban elbukott, sem a nagy konszernek, sem a kancellár nem állt ki mellette. Most Viviane Reding kardoskodik a női kvótáért, de számos ellenzőre talált, volt képviselő, aki egyenesen kontraproduktívnak nevezte a kezdeményezést. Vezető európai vállalatok körében az igazgatótanácsi tagoknak csupán egyhetede nő - derül ki egy felmérésből.
Viviane Reding a ZDF televízió műsorában nyilatkozva kifejtette: az európai államok kétharmadában semmi sem történik ezen a téren, egyharmadban pedig csak óvatos mozgás mutatkozik. "Ez így nem mehet tovább, ellenkező esetben évtizedekre lesz szükség ahhoz, hogy egyensúly alakuljon ki női és férfi cégvezetők között" - jelentette ki. Reding emlékeztetett arra, hogy a német nők körében sokan sürgetik a vezetői tisztségek nemek szerinti kvóták alapján történő betöltését. "Önöknél több száz újságírónő tiltakozott az ellen, hogy jóllehet ők is újságírói munkát végeznek, a főszerkesztői posztokon kizárólag férfiak találhatók."
A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) Bundestagon belüli képviselőcsoportjának vezetője élesen bírálta a brüsszeli kezdeményezést. Gerda Hasselfeldt szerint Reding ötlete csöppet sem segíti a nők helyzetét. "A törvényben rögzített női kvóta (a vezető vállalati posztokon) nem javítaná család és munka összeegyeztethetőségét" - állította a bajor politikusnő a német hírügynökségnek adott szerdai nyilatkozatában.