2012. januárban a háztartások által felvett új forint lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos hitelköltség mutatója nagyobb mértékben emelkedett, valamint az új szerződéses értékek esetén is jelentős növekedés tapasztalható, amelyet szinte kizárólag a végtörlesztéshez kapcsolódó kiváltó forinthitelek új szerződéses értékei eredményeztek - közölte a jegybank.
Január hónap folyamán a folyósított kiváltó forinthitelek értéke 122,2 milliárd forint volt. A forint személyi hitelek új szerződéseinek értéke kisebb mértékben csökkent az előző hónaphoz képest.
A lakáscélú forinthitel-szerződések átlagos hitelköltség mutatója 12,49 százalékra nőtt, ami a decemberi szintet 0,84, az egy évvel korábbit pedig 2,39 százalékponttal múlja felül. Sem a szabad felhasználású forint jelzáloghitelek, sem a személyi hitelek, sem a betétek esetében nem hozott ekkora növedést az év első hónapja.
A szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos hitelköltsége 0,75 százalékponttal 13,31, a személyi hiteleké 0,74 százalékponttal 29,17 százalékra emelkedett, miközben a forint betétszerződésekre fizetett átlagkamat mindössze 0,34 százalékponttal nőtt, 6,37 százalékra.
Jót tett a forinterősödés a devizahitel-állománynak
A háztartások hitelállománya tranzakciókból eredően 348,0 milliárd forinttal mérséklődött. Az említett változás a forinthitelek 127,6 milliárd forintos tranzakciós növekményéből, illetve a devizahitelek 475,7 milliárd forintos tranzakciós csökkenéséből adódott. A változások nagy része a devizahitelek végtörlesztésére és a kiváltó forinthitel-felvételekre vezethető vissza. A háztartások devizahitel-állományát a forinterősödés is apasztotta, 254,4 milliárd forinttal.A forint betétek új szerződéses értéke esetében havi összevetésben csökkenés, éves összehasonlításban növekedés figyelhető meg, míg az euró betétek új szerződéses értéke az előző hónappal szinte azonos szinten maradt.
A nem pénzügyi vállalati hitelek átlagos hitelköltség mutatói az 1 millió euró érték alatti és feletti forinthiteleknél növekedtek, de a drágulás jóval kisebb mértékű volt, mint a háztartások esetében, így az átlagok rendre 9,96 és 8,50 százalékon állnak. Az 1 millió euró érték alatti euróhitelek esetében az átlagos hitelköltség mutató kismértékben csökkent, 4,16 százalékra, míg az 1 millió érték feletti euróhitelek esetén
nagyobb, 0,7 százalékot közelítő növekedés tapasztalható az előző hónaphoz képest, így az átlag 4,58 százalékon áll. A nem pénzügyi vállalati 1 millió euró érték alatti és feletti forinthitelek új szerződéses értékei az előző havi kiemelkedő növekedéshez képest csökkentek.