A nemzetközi hitelminősítő kedd este Londonban bejelentette, hogy a Gazprom hosszú távú devizabesorolását az eddigi Baa2-ről egy fokozattal Baa3-ra, a cég helyi valutában fennálló adósságainak osztályzatát Baa1-ről szintén egy fokozattal Baa2-re rontotta. A Moody's az új osztályzatokat azonnal további leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette.
A Baa3 besorolás a Moody's módszertanában a befektetésre ajánlott osztályzati sáv alsó széle, és ha a cég innen ismét rontja a Gazprom besorolását, azzal az orosz vállalat devizaadósi minősítése ennél a hitelminősítőnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott - spekulatív - kategóriába.
A Moody's a múlt héten az orosz államkötvény-kötelezettségek hosszú távú besorolását is Baa3-ra rontotta, és szintén leminősítési felülvizsgálat alá vette az új osztályzatot. A szuverén orosz leminősítést a cég elsősorban azzal a véleményével indokolta, hogy a jelentős egyidejű olajár- és devizaárfolyam-sokk tovább rontja az orosz gazdaság már most is gyenge növekedési kilátásait. A cég legalább két évig tartó recessziót jósol az orosz gazdaságban, de megítélése szerint ha az olajárak jövőre sem emelkednek, és főleg ha még tovább esnek, akkor az orosz gazdaság valószínűleg 2016 után is recesszióban marad. A jelenlegi előrejelzés szerint az orosz GDP az idén hozzávetőleg 5,5 százalékkal, 2016-ban további 3 százalékkal zuhan reálértéken.
A Gazprom keddi leminősítéséhez fűzött elemzésben a Moody's megerősítette azt a prognózisát, hogy az orosz gazdaság reálnövekedése a 2018 végével záruló tízéves időszakban gyakorlatilag zéró lesz. A hitelminősítő szerint a jelenlegi gazdasági kondíciók közepette megnőtt annak a valószínűsége is, hogy az orosz kormány "negatív módon" avatkozik be a Gazprom üzleti tevékenységébe. A Moody's szerint emiatt fennáll annak a lehetősége, hogy a Gazprom az eddigieknél kevésbé tudja magát elszigetelni a potenciális szuverén adósi stresszhelyzetektől.
A Moody's lépésében szerepet játszott az is, hogy a cég a múlt heti orosz leminősítéssel együtt rontotta az orosz devizaadósi országplafont, vagyis az orosz gazdaságban honos kereskedelmi adósok devizakötelezettségeinek felső besorolási határát. Oroszország államadós-besorolását mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - a Moody's mellett a Fitch Ratings és a Standard & Poor's is - a befektetési ajánlású osztályzati sáv alján tartja nyilván.
A Standard & Poor's december végén szintén negatív felülvizsgálat alá vette az orosz besorolást. Az ilyen felülvizsgálati eljárás a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a negatív kilátásnál jóval erőteljesebb jelzés arra, hogy az adott hitelminősítő az érintett adósosztályzat rontására készül. Ennek alapján - a jelenlegi állapot szerint - a Moody's és az S&P részéről a legnagyobb a kockázata a befektetési ajánlású orosz államadós-besorolás megvonásának.