A két cég között 2022 december 31-én jár le a Jamal-szerződésként is ismert hosszú távú gázmegállapodás, amiről a lengyel fél úgy véli, hogy az számára előnytelen. A PGNiG szerint ugyanis az orosz földgáz túlárazott, a világon az egyik legtöbbet kell fizetnie az orosz földgázért.
Lengyelország évi 15 milliárd köbméter földgázt használ fel. Ennek a harmadát maga termeli az országban, fennmaradó részét pedig importálja.
Lengyelország legnagyobb gázszállítója a Gazprom, amely a jelenlegi hosszú távú megállapodás keretében évi 10,2 milliárd köbméter földgázt szállít.
A lengyel kormány korábban már többször jelezte, hogy a Gazprommal kötött szerződés lejártáig alternatívákat keres az orosz import kiváltására. Ezek egyike lehet a cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatala.
Az LNG lengyelországi behozatala évről évre nő, tavaly az importált gáz több mint húsz százalékát tette ki. A 2015-ben üzembe helyezett swinoujsciei gázkikötő már hetven, összességében 7,5 milliárd köbméter visszagázosított LNG-nek megfelelő szállítmányt fogadott.
A gázkikötő kapacitását a jelenlegi évi 5 milliárd köbméterről 2021-ig 7,5 milliárd köbméterre tervezik növelni, ami a teljes lengyel gázkereslet mintegy a fele.
Tavaly októberben a PGNiG elnöke arról beszélt, hogy Lengyelország csaknem 30 százalékkal olcsóbban szerez be cseppfolyósított gázt az Egyesült Államokból, mint földgázt a Gazpromtól.