Bűnösnek találta az egyik kínai bíróság a Daimler luxusautókat gyártó részlegét, a Mercedest ármanipuláció vádjában - írja a Reuters kínai hírügynökségekre hivatkozva.

Az elmúlt években egy sor iparágban került sor hasonló vizsgálatokra, miután Kína 2008-ban változtatott a versenytörvényeken és a monopóliumok elleni harcot tűzte ki célul. Különösen az olyan autógyártók kerültek célkeresztbe, mint a Mercedes, a Volkswagen, az Audi, vagy a BMW, akiket az árak csökkentésére akart rábírni Kína.

A Daimler ellen múlt hónapban indult vizsgálat, ami arra a megállapításra jutott, hogy a cég versenyt korlátozó gyakorlatot folytatott, amikor megállapodásokat kötött a partnereivel. Az autógyártó közleménye szerint végig együttműködött a hatóságokkal, de a híreket egyelőre nem kommentálta. A kínai hírügynökség szerint a Mercedes tipikus példája a "vertikális monopóliumnak", kihasználta vezető pozícióját arra, hogy befolyásolja a különböző alkatrészek, valamint a szervízszolgáltatások árait. A számításai szerint egy C-osztályos Mercedes összes alkatrészének cseréje 12-szer annyiba kerülne, mint megvenni egy új járművet.

Azt egyelőre nem számszerűsítette a hatóság, hogy pontosan mekkora büntetésre számíthat a német autógyártó. A törvények szerint a versenyhatóság legfeljebb az előző évi bevétel 10 százalékának megfelelő összegig büntetheti a vállalatokat. Az elmúlt hetekben az Audi és a Chrysler esetén is hasonlóan döntött a vizsgálatok során, lapértesülések szerint az Audi 250 millió jüanos (41 millió dollár) büntetésre számíthat.

Kínában a közelmúltban olyan vállalatok is büntetést kaptak a versenyhatóságtól, mint a Mead Johnson Nutrition, vagy a Danone, de vizsgálat alatt áll a Microsoft és a Qualcomm is.